Engelli annesine müjde

Ülkemizde engelli çocuğu olanlara erken emeklilik imkanı var. 1 Ekim 2008 tarihi sonrasında annenin çalıştığı her 4 yıla 1 yıl prim ekleniyor.

Engelli annesine müjde
651 okunma
Takvim Gazetesi'nin haberine göre sosyal güvenlik sistemimizde engelli çocuğu olanların erken emeklilik imkanı bulunuyor. Kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunanların, 5510 sayılı Kanun'un yürürlüğe girdiği tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının 4'te 1'i, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve bu süreler emeklilik yaş hadlerinden indiriliyor.

1 YIL KAZANÇ

Bu düzenleme, 1 Ekim 2008 sonrası için geçerli. 1 Ekim 2008 sonrası çalışılan her 4 yıla 1 yıl prim ekleniyor, yaştan da 1 yıl düşülüyor. Başkasının bakımına muhtaç ağır engelli çocuğu olan kadınların bu haktan yararlanabilmeleri için çalışmaları veya isteğe bağlı sigortalı-iştirakçi olmaları şartı var. Ağır engelli çocuğunun bakım ihtiyacı nedeniyle iş hayatında yer alamayan kadın sigortalılar isteğe bağlı sigortalı olarak da bu haktan yararlanabiliyor.