FETÖ'nün yurt dışına firar planı!

FETÖ'nün yurt dışına kaçacak mensupları için firar talimatnamesi hazırladığı ortaya çıktı. Talimatnamede, yasal ve yasadışı yollardan yurt dışına kaçacak örgüt mensuplarının dikkat etmeleri gereken hususlara işaret ediliyor.

267 okunma
Yeni Şafak Gazetesi'nden Osman Özgan'ın haberine göre 15 Temmuz darbe girişiminin ardından örgüt dağılma sürecine girerken, birçok FETÖ'cü yurt dışına kaçtı. Örgüt üyelerinin önemli bir kısmı da sınırı geçemeden yakayı ele verdi. Bu yolla ağır darbe alan ve yeni yöntemler geliştiren FETÖ'nün, mensupları için hazırladığı talimatname deşifre oldu.

YAKAMALA KARARI OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENİN

FETÖ üst yönetimi tarafından güvenli haberleşme yöntemiyle verilen ve istihbarat birimlerince ortaya çıkan talimatnamede, yut dışına çıkacak örgüt üyelerinin nelere dikkat etmesi gerektiği anlatılıyor.

Buna göre, öncelikle yurt dışına kaçacak örgüt mensuplarının imkanları dahilinde haklarında tutuklama ya da yakalama kararı olup olmadığını öğrenmeleri isteniyor. Daha sonra ise örgüt mensubunun hangi yoldan yurt dışına çıkacağını belirlemesi ve bunun bilgisini üst yöneticisine vermesi gerektiği belirtiliyor.

REFERANSI SAĞLAM KAÇAKÇI BULUN

Yasadışı yollardan yurt dışına kaçacak örgüt mensupları için verilen 'sağlam referans' talimatı dikkat çekiyor. Buna göre, örgüt mensuplarının referansları sağlam olan ve geçmiş dönemlerde çalışan insan kaçakçılarına ulaşarak firar faaliyetini gerçekleştirmeleri gerektiği talimatlandırılıyor.

YAKALAMAYI HUDUT KAPISINDAN ÖĞRENİN

Yurt dışına çıkış yasağı olup olmadığını bilmeyen örgüt mensupları için verilen talimat da dikkat çekti. Bu durumdaki örgüt mensuplarının yanlarına pasaportlarını almadan Sarp Sınır Kapısı'ndan Gürcistan'a geçmelerinin denemeleri vurgulanan talimatnamede, "Başarılı olunması halinde gitmek istediği ülkeye vize başvurusunda bulunarak legal yollardan Türkiye'den çıkın" deniliyor.

Önce riski olan kaçsın

Talimatnamede, kaçak yollardan sınırı ailece geçemeyenler için de taktikler yer alıyor. Buna göre, öncelikle riski olan aile bireyinin geçip kabul aldıktan sonra aileyi yanına alabileceği, bu durumun daha güvenli olacağı kaydediliyor. Talimatnamede, Türkiye’de faaliyet gösteren örgüt mensuplarının yurt dışındaki örgüt üst düzey yöneticileri ile gerçekleştireceği telefon görüşmelerine ilişkin talimatlar da yer alıyor. Buna göre, örgüt üyelerinin WhatsApp’ı kullanmaması gerektiği belirtilirken, görüşmelerin FaceTime uygulaması üzerinden yapılması gerektiği belirtiliyor.