Hükümet kadınların yüzünü güldürecek

Vaatlerini hayata geçirmek için düğmeye basan hükümet, kadınların yüzünü güldürecek. Kadınların iş fırsatları artacak, girişimciler desteklenecek, anne olanlara da yarım gün çalışıp tam ücret alma gibi pek çok imkan sağlanacak...

Hükümet kadınların yüzünü güldürecek
1157 okunma
Takvim'de yer alan habere göre Ak Parti, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren vaatlerini hayata geçirmek için düğmeye bastı. Hükümet programı çalışmalarında sona yaklaşan AK Parti, kadınların yüzünü güldürecek. Kadınların karar alma mekanizmalarındaki etkinliklerinin artırılmasını, işgücü piyasasına girişlerinin kolaylaştırılarak istihdamlarının artırılmasını, sosyal güvencelerinin sağlanmasını ve kadın girişimci sayısının artırılmasını temel hedefleri olarak belirleyen AK Parti, bunlara ilişkin pek çok yeni düzenlemeye imza atacak. İşte hayata geçecek düzenlemelerden bazıları:

Kadın istihdamına yönelik getirilen teşvikleri sürecek.

Kadın girişimcilere 100 bin TL'ye kadar ve 5 yıl vadeli kullanacakları krediler için Kredi Garanti Fonu aracılığıyla yüzde 85 oranında kefalet imkanı sağlanacak.

SİGORTA KOLAYLAŞACAK

Kadınların işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştıracak çalışma modelleri oluşturulacak.
Mevsimlik tarım işçisi kadınlar ile ev eksenli çalışan kadınların sosyal güvenceden daha kolay faydalanmaları sağlanacak.
Çalışanların ve işverenlerin kadın-erkek fırsat eşitliği bilincini güçlendirmeye yönelik farkındalık oluşturucu programlar artırılacak.
Kadın girişimciliğini daha fazla teşvik etmek için, piyasa eğilimleri, mevzuat, ihracat ve benzeri konularda danışmanlık hizmeti verecek kurumsal mekanizmalar oluşturulacak. Kadın Girişimciliği Programı hazırlanarak uygulamaya konulacak ve kadınların iş hayatına atılmaları kolaylaştırılacak.
İşçi ve memur tüm çalışan kadınlara, doğuma bağlı olarak ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı, tam ücretli çalışma hakkı ve çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma tanınacak.

İLK ALTIN DEVLETTEN

Çalışanların doğuma bağlı izin ve haklarını güçlendirmek üzere Devlet Memurları Kanunu ve İş Kanunu'nda değişiklikler yapılacak.
Memurların sahip olduğu doğuma bağlı izin ve hakların İş Kanunu'na tabi çalışanlarla uyumlulaştırılmasını sağlayacak düzenlemeler yapılacak.
Doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerin memuriyet kıdeminde değerlendirilmesi sağlanacak.
Meslek kursuna katılan kadınların çocukları için oyun odaları kurulacak.
Doğum yapan annelere altın hediyesi devam edecek.

HESAPLI KREŞ İMKANI

Kaliteli ve hesaplı kreş imkanları yaygınlaştırılacak. Kaliteli, hesaplı ve kolay erişilebilir kreş imkanlarının yaygınlaştırılmasına yönelik olarak, kreşleri teşvik edecek düzenlemeler hayata geçirilecek.
Belediyelere kreş açma zorunluluğu getirilecek.