Kıbrıs'ta neler oluyor?...

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'e Kıbrıs sorunundaki mevcut zorlukların aşılabilmesi için yeni formüller önerdiklerini söyledi.

Kıbrıs'ta neler oluyor?...
1015 okunma
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis de Eroğlu’yla gerçekleştirdiği görüşmenin faydalı geçtiğini ancak sonuca ulaşılması için hala alınması gereken çok yol olduğunu kaydetti.

Derviş Eroğlu ve Nikos Anastasiadis arasında ara bölgede yer alan görüşme sona erdi. Rum lider Anastasiadis’in davetiyle Birleşmiş Milletler (BM) gözetimindeki ara bölgede Chateau Status Restoran’da BM yetkililerinin bulunmadığı ve yaklaşık 3 saat süren görüşme sonrası her iki lider basına açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, görüşme sonrası hazırlamış olduğu yazılı açıklamayı okudu. Eroğlu, sözlerine geçtiğimiz günlerde ölen eski Rum lider Glafkoş Klerides’in vefatından dolayı Rum halkına başsağlığı dileyerek başladı.

Eroğlu, bu akşam Anastasiadis’le bir ilki gerçekleştirdiklerini, Anastasiadis’in seçilmesinin hemen ardından Türk tarafının müzakerelerin devamına hazır olduğunu, hem Rum tarafına hem tüm kesimlere bildirdiğini hatırlattı.

“ANASTASİADİS ORTAK AÇIKLAMAYI ÖN KOŞUL HALİNE GETİRDİ”

Anastasiadis’in kapsamlı çözüm müzakerelerinin sürdürülmesi için bir ortak açıklama talebinde bulunduğunu ve zamanla bunu bir ön koşul haline getirdiğini anlatan Eroğlu, Eylül’ün ilk haftasından beri özel temsilcilerin böyle bir taslak üzerinde çalıştıklarını, fakat bu egzersizin artık doyum noktasına ulaştığını kaydetti.

Eroğlu, ortak açıklama konusunun sonuca ulaşmamasının nedeninin Rum tarafının öze yönelik ve kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde masada görüşülmesi gereken konuları ortak açıklama metnine dahil etmeye çalışması olduğunu ifade etti.

“YENİ FORMÜLLER ÖNERDİK”

Bu akşamki toplantıda mevcut zorlukların aşılabilmesi için yeni formüller önerdiklerini açıklayan Eroğlu, ortak açıklama konusunda tartışılan tüm konuların “Yönetim ve Güç Paylaşımı” başlığının unsurları olduğunun bilindiğini söyledi.

Eroğlu, “Sayın Anastasiadis’e yurt dışından döner dönmez kapsamlı müzakerelere ‘Yönetim ve Güç Paylaşımı’ başlığıyla başlayıp tüm bu unsurları sonuçlandırmayı teklif ettim. Görüşme sırasında ayrıca Sayın Anastasiadis’e 30 Mayıs’ta önermiş olduğum birlikte Apostolos Andreas Manastırı’nı ziyaret etme önerimi de yineledim. Noel’den önce bunun gerçekleşmesinin halklarımıza iyi bir mesaj vereceğini düşünüyorum.” dedi.

“MASAYA OTURMAYA HAZIRIM”

Bu akşam vermek istediği mesajın net olduğunu vurgulayan Eroğlu, gerekli zeminin müzakere masasındaki yakınlaşmalarda var olduğunu, hiçbir ön koşul olmaksızın Anastasiadis’in yurt dışından dönmesi ertesinde masaya oturmaya hazır olduğunu kaydetti.

ANASTASİADİS: SONUCA ULAŞMAK İÇİN HALA ALMAMIZ GEREKEN YOL VAR

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’yla gerçekleştirdiği görüşmenin faydalı geçtiğini ancak sonuca ulaşılması için hala alınması gereken yolun mevcut olduğunu söyledi.

Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Eroğlu’yla bugünkü görüşme girişimini, Kıbrıs sorununun çözümünün yolunu açacak ortak açıklama konusunda anlaşmaya varıp varamayacaklarını belirlemek için üstlendiğini belirtti.

Anastasiadis şöyle konuştu: “Her iki tarafa da, birbirlerinin tezlerini ve ortak açıklamada sonuca varmayı engelleyen sebepleri anlamaları imkanını veren faydalı bir görüşmeydi. Ne yazık ki, arzu edilen sonuca, iki toplum lideri arasında özlü müzakerelerin başlamasına imkan sağlayacak ve başarılı sonucun temel perspektiflerini yaratacak bir hedefe varabilmemiz için hala almamız gereken yol vardır."

Gazetecilerin sorularını cevapsız bırakan Rum lider, "Bizim arzumuz, müzakerelerin başlayabilmesi için ortak açıklamaya varabilmemiz amacıyla tarafların müzakerecileri arasında görüşmelerin devam etmesi yönündedir." ifadelerini kullandı.

REMZİ SAMAR / CİHAN