Mahkeme küçük çocuğa ‘darp’ı görmedi!

Muğla’da bir baba, iki yaşındaki oğlunun kreşte şiddet gördüğü iddiası ile dava açtı. Fotoğraflarla ve doktor raporu ile kanıtlanan olayı görmezden gelen mahkeme “Darp yok” kararı verdi.

577 okunma

Yeni Asır Gazetesi'nden Adem Ülker'in haberine göre Muğla'da 2 yaşındaki oğlunun özel bir kreşte darp edildiğini öne süren baba, kreş yönetiminden davacı oldu.


Bir yıllık dava sürecinin ardından mahkeme kreş yönetiminin lehinde karar verdi. Aile ve avukatları, verilen karar karşısında şaşkına döndü. Mahkeme, Aile Hekimi'nin küçük çocuğun darp edildiğine yönelik ifadesine rağmen "Darp yok" kararı verdi.

DOKTOR 'FARKLI' DEDİ

Olay, geçtiğimiz yıl Ekim ayında Muğla'da meydana geldi. İddiaya göre Nermin-Mehmet Salih Donat çiftinin şu an 3 yaşında olan tek çocukları Zara, 2 yaşındayken özel bir kreşte darp edildi. Baba Donat, çocuğuna darp raporu aldı ve kreşten davacı oldu. Kreş yöneticileri, çocuğun darp edilmediğini belirterek, "Çocuk kreşe ilk getirildiğinde yüzünde hafif morluklar vardı" şeklinde ifade verdi.


Baba Donat ise, çocuğunun kreşe verilmeden 1 ay önce evde yüzünü kapıya çarptığını ve darp iziyle diğerinin farklı olduğunu söyledi. Aile Hekimi Neşe Yıldırım da, mahkemede Zara'daki morlukların farklı olduğunu, ikincisinin darp sonucu meydana geldiğini anlattı. Dr. Yıldırım'ın çocuğun darp edildiğine dair rapor vermesine rağmen Muğla 1. Sulh Ceza Mahkemesi, Zara'nın darp edilmediğine karar verdi.

DOSYADAKİ BAZI EVRAKLAR KAYIP

Mahkemenin kararına itiraz eden baba Mehmet Salih Donat, "Aile hekiminin darp yönündeki açıklamasına rağmen böyle bir karar verildi. Daha sonra farkettik ki, bizim Savcılığa verdiğimiz dosyada bulunan bazı evraklar mahkemedeki dosyada yoktu. Karara itiraz edeceğiz" dedi. Çocuklarına yapılan bu uygulamanın psikolojisini bozduğunu başka bir kreşe gitmek istemediğini dile getiren Donat, "Çocuğum kreşte darp edildi. Buna eminim. Ayrıca kreşte uygulanan bu darp olayının başka çocukların başına gelmeyeceği ya da gelmediği ne malum? Yanlış kararın üst mahkemeden döneceğine inanıyorum. Adalete güvencimiz sonsuz. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız" diye konuştu.