Mert Taşçılar yazdı: Futboldan kötü kokular yükseliyor

Odatv.com'dan Mert Taşçılar'ın köşe yazısı...

Mert Taşçılar yazdı: Futboldan kötü kokular yükseliyor

Türkiye’de futbolda yaşanan skandalların ardı arkası kesilmiyor. Galatasaray’ın Rizespor ile olan uyuşmazlığını çözmeye yönelik protokole Türkiye Futbol Federasyonu’nun dışarıdan müdahale ile madde ekletmesinin ardından şimdi de yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. 

Öyle ki gün içerisinde Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’in sahibi olduğu LİMAK Holding’in Rizespor’a sponsor olduğu ortaya çıkmıştı. 

Fakat tüm yaşananların merkezindeki isim olduğu belirtilen TFF Başkan Vekili Servet Yardımcı’nın da o sponsorlar arasında olduğu anlaşıldı. TFF Başkanı ise sorulara cevap vermeyerek günlerdir sessizliğini korumaya devam ediyor.

Üstelik TFF yönetim kurulundaki bir ismin kendi şirketi için Halkbank’tan çektiği milyonlarca liralık krediyi geri ödeyemediği iddiasıyla TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu Başkanlığına Halkbank'ta Kredi, Risk, Tasfiye ve Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısının atandığı da ortaya çıktı.

NELER OLMUŞTU

Bir süredir, Oğulcan Çağlayan’ın Rizespor’dan transferi konusunda Galatasaray’a verilen cezaya karşı TFF katı bir tutum sergiliyordu. UEFA’nın oynatılması yönündeki kararına rağmen TFF oyuncunun Galatasaray’ın Avrupa maçlarında oynatmasına izin vermemesi gerginliği artırmıştı. 

Sorunun temelinde ise Galatasaray’ın TFF tahkim ve disiplin kurullarının tüzüklerinin değişmesi ve TFF’den koparılarak özerkleştirilmesi gerektiğini savunması yattığı belirtiliyordu. İki kurum arasında bu nedenle kavga başlamıştı. 

Öyle ki Tahkim Kurulu’nun, Galatasaray ve futbolcu Oğulcan Çağlayan hakkındaki ceza verilen kararlarına yaptığı itirazlarını reddettiği 3 Ağustos tarihli toplantısında TFF’nin “Oyçokluğu” ile aldığı karar TFF’nin resmi internet sitesinde yazıyorken, Galatasaray’a gönderdiği resmi evrakta “oybirliği” demesi tartışmaları alevlendirmişti.

Rizespor ile aralarındaki futbolcu Oğulcan Çağlayan'ın transferi davasında tam sulh yoluna gidecekken araya Türkiye Futbol Federasyonu’nun girdiğini aktaran Galatasaray Başkanı Burak Elmas ise son anda sulh anlaşmasına Galatasaray’ın TFF aleyhindeki davalardan çekilmesi şartının konduğunu açıklamıştı. Bu anlaşmanın bozulması halinde ise 1.3 milyon euro tazminat maddesinin de eklendiğini belgeleriyle açıklayan Elmas, üstelik anlaşmanın cezası görüşülen Marcao Teixeira hakkında verilecek hükümden önce imzalatılmak istendiğini duyurdu. 

Odatv’nin edindiği bilgiye göre ise bu hamleye karşılık TFF’den Galatasaray’a 8 maç ceza verilen Marcao ile ilgili “imzalayın cezası 3 maç olsun” mesajı gönderildiği belirtildi. Dahası Marcao’nun Profesyonel Futbol Disiplin Kuruluna (PFDK) “saldırı” başlığını içeren sevk maddesinin “en az 5 maç ceza” öngörmesine rağmen bu teklifin iletilebilmesi dikkat çekmişti. 

SPONSOR SKANDALI: SADECE LİMAK HOLDİNG DEĞİL

Tüm yaşananların ardından Galatasaray ile Rizespor’un anlaşmak üzere olduğu sırada araya giren ve Galatasaray’ın TFF aleyhindeki tüm başvurularından vazgeçmesi talebini anlaşmaya ekleten TFF Başkan ve Başkan Vekilinin ise Rizespor’a sponsor olduğu ortaya çıktı. 

Rizespor’un ana sponsorları arasında Nihat Özdemir'in sahibi olduğu Limak İnşaat ve ortağı olduğu IGA İstanbul Havalimanı bulunuyorken, Odatv’nin yaptığı araştırmaya göre bu sponsorlar arasında kavganın kilit ismi Servet Yardımcı’nın yönetim kurulunda yer aldığı DATİ Holding’in de bulunması şüpheleri artırdı. 

Mert Taşçılar yazdı: Futboldan kötü kokular yükseliyor

Mert Taşçılar yazdı: Futboldan kötü kokular yükseliyor - Resim : 2

SERVET YARDIMCI HAKKINDA HALKBANK İDDİASI

Tam bu tartışmalar sürerken Ajansspor'dan Atilla Türker, Celal Candan ismini ortaya attı. Öyle ki Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu içinde bir ismin kendi şirketi adına Halkbank’tan 70 milyon liralık kredi çektiği iddia ediliyordu.

Bu sırada Galatasaray’ın “temizleyin” dediği TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’nda (UÇK) Başkan Celal Candan'ın aynı zamanda Halkbank'ta Kredi, Risk, Tasfiye ve Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı olduğu ortaya çıktı. 

Bu isimlerin odağındaki kişi ise TFF Başkanvekili Servet Yardımcı. 

Mert Taşçılar yazdı: Futboldan kötü kokular yükseliyor - Resim : 3

Mert Taşçılar yazdı: Futboldan kötü kokular yükseliyor - Resim : 4

YANIT VERMEDİ

İddiaları sormak adına Odatv’nin ısrarlı aramalarına karşın ne Nihat Özdemir ne de Servet Yardımcı’nın açıklama yapmaması “istifa” iddialarını kuvvetlendiriyor. 

Aynı Uyuşmazlık Çözüm Kurulunun ise Galatasaray’ın “Oğulcan Çağlayan davasında” kararı veren yetkili kurum olması ise futboldan pis kokuların yükselmesine neden oluyor.

Mert Taşçılar / Odatv.com

Kaynak: https://odatv4.com/makale/futboldan-kotu-kokular-yukseliyor