Obama çok sert çıktı!

ABD eski Başkanı Barack Obama, halefi Donald Trump’ın Corona virüs salgınına müdahale yöntemlerini eleştirdi, ülkenin salgını ele alma biçimini de “kaotik bir facia” olarak niteledi.

1682 okunma

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre uzun süredir suskun olan ABD’nin eski Başkanı Barack Obama, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınına müdahale konusunda halefi Donald Trump’ı sert şekilde eleştirdi.

Obama, bu eleştirileri, kendi yönetiminde görev yapanların üye olduğu “Obama Alumni Association” adlı derneğin 3 bin mensubuyla, video konferans sistemi üzerinden düzenlediği bir toplantıda yöneltti. Amerikan medyasına da sızan bu açıklamalarda Obama, Başkan Trump’ın koronavirüs krizini yönetme biçimini “keşmekeş, mutlak kaotik bir facia” ifadeleriyle niteledi. Obama, “En iyi hükümetle bile kötü olacaktı. ‘Bana ne faydası olacak?’ ve ‘Diğer herkesin canı cehenneme!’ gibi düşünce şekilleri işin içine girdiğinde, bu düşünce hükümetçe hareket tarzı haline getirildiğinde, mutlak, kaotik bir facia oldu” diye konuştu.

Söz konusu açıklamanın, Obama’nın eski çalışanlarından, Joe Biden’ın ABD başkanlık yarışındaki adaylığını desteklemelerini istediği bir döneme denk gelmiş olmasına dikkat çekiliyor. Beyaz Saray ise, buna yanıt vererek, Başkan Trump’ın “eşi benzeri görülmemiş” eylemlerinin “Amerikalıların hayatlarını kurtardığı”nı savundu.

Obama, kendisi ve yönetimi salgınla alakalı malzeme eksikliği gibi bir dizi konuda Başkan Trump tarafından sert eleştirilere uğramasına karşın bugüne kadar bu eleştirilere açık ortamda yanıt vermemişti.