Yaşlıya her ay maaş!..

Türkiye'de sosyal devlet anlayışı ile özellikle dezavantajlı gruplara yönelik düzenlemeler devam ediyor. Son olarak 65 yaş aylığı alan vatandaşlar için iki önemli değişiklik yapıldı. Böylece 581 bin yaşlının yüzü gülmüş oldu.

Yaşlıya her ay maaş!..
683 okunma
Yeni Asır Gazetesi'nden Faruk Erdem'in yazısı...

Emekliler ikramiye ve erken maaşlarla sevinirken 65 yaş üstü vatandaşlara müjde de torba yasa ile geldi. Önce maaşlarına zam yapıldı, ardından da üç ayda bir yapılan ödeme aylık olarak değiştirildi
Türkiye'de sosyal devlet anlayışı ile özellikle dezavantajlı gruplara yönelik düzenlemeler devam ediyor.

Son olarak 65 yaş aylığı alan vatandaşlar için iki önemli değişiklik yapıldı. Böylece 581 bin yaşlının yüzü gülmüş oldu.

Torba yasa kapsamında 65 yaş aylığının tutarı geçtiğimiz Haziran ayında 265.79 liradan 500 liraya yükseltildi. 3'er aylık dönemler halinde yaşlılara ödenen tutar da 797.28 liradan bin 500 liraya ulaştı. Yaşlılara, Haziran'da bin 500 liralık ödeme yapılırken, aylığa bir zam da Temmuz'da memur maaşlarındaki artışla geldi. Böylece yaşlılık aylığı 543.25 liraya ulaştı.

Ocak ayında yapılacak memur zammıyla birlikte bu rakam daha da artacak. Fakat önce önümüzdeki dönemde yaşanacak gelişmeden biraz bahsedelim.

YENİLİKLER BAŞLIYOR

Önümüzdeki Eylül ayında 65 yaş aylığı alanlara Temmuz ve Ağustos ayları için 2 aylık zam farkı ödenecek. Bu kapsamda yaşlılar 86.50 lira fark alacak.

Ayrıca Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği müjde de hayata geçecek. 1 Eylül'den itibaren 65 yaş maaşı 3'er aylık dönemler şeklinde değil, aylık olarak ödenecek. Böylece yaşlılar paralarını almak için 3 ay beklememiş olacak. Ocak ayına kadar her ay 543.25 lira alacak.

Ocak ayında söylediğimiz gibi bu rakama yeni zam eklenecek ve maaşlar artacak.

BAŞVURMAK GEREKİYOR

Peki bu maaşı kimler alabiliyor.

Bunun belli şartları var.

Öncelikle yaş ve gelir şartına uymak gerekiyor. 65 yaşını dolduran, hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan ve gelir şartına uyan kişiler, bu aylıktan yararlanabiliyor.

Gelir şartında kişinin kendisi ile eşine bakılıyor. Bu yıl itibariyle kişi başına düşen aylık gelir 483.63 liranın altındaysa aylık bağlanıyor. Yani eve giren gelire bakılıyor. Bu gelir evde yaşayan kişi sayısına bölünüyor.

65 yaş aylığı almaya hak kazanan kişilere sağlık da ücretsiz. Genel Sağlık Sigortaları devlet tarafından ödeniyor ve hastanelerden provizyon alabiliyorlar.

Sadece kendileri değil bakmakla yükümlü oıldukları eş ve çocukları da sağlıktan ücretsiz yararlanıyor. Bu maaştan yararlanmak için adresin bağlı bulunduğu kaymakamlıklardaki 'Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurmak gerekiyor. Yetkililer gerekli incelemeleri yapıyor.

YENİ ASIR GAZETESİ'NDEN FARUK ERDEM'İN YAZISININ TAMAMINI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ!..