Yeni moda 'mention' dostluklar!

Çok değil; 10-15 yıl sonra sosyoloji derslerinde özel bir bölüm açılacak bu yaşadığımız yıllara... Sosyal medyanın tüm sosyalliğimizi tanımlamaya başladığı, yediğimizi, giydiğimizi, gezdiğimizi etkilemekle yetinmeyip, arkadaş çevrelerimizde de belirleyici oluyor.

Yeni moda 'mention' dostluklar!
615 okunma

Milliyet Gazetesi'nden Orkun Bulut'un yazısı...

Ünlü arkadaşların pabucunun dama atıldığı ortalığın fenomenden geçilmediği bir Türk sosyalliği türüyor. Geçmişte cemiyet dergilerinde boy gösteren güzel kadınlarımız iş hayatında bulamadıkları tatmini ‘like’larla arıyor. Sosyal medyadaki like’lara giden kestirme yol olan fenomenleri yıllardır arkadaşmış gibi sosyal çevresine katıp, davet davet geziyor. Kalabalık masada rafine olmayan konularla vakit geçiriliyor. Bu yemekte birbirlerine katlanılmasını sağlayan tek motivasyonun anı story atmaya gelince ‘canım, aşkitom’ sıfatlarıyla yürüyerek arkadaşlıklarını gösteriyor. 


Türk rüyası


Aslında bu, çift taraflı menfaat sağlayan bir arkadaşlık... Sosyal medyadaki ününü pekiştirmek isteyen yarı-ünlü isimlerden fenomenlerde statü elde ediyor. Birkaç yıl önce cemiyet dergilerinde gördüğü tiplerle arkadaşlığı ona yeni bir çevre açıyor; markalardan para kazanmakla kalmıyor; yeni nesil ‘Türk rüyası’nı yaşayıp geriden gelenlere iyi ya da kötü ilham kaynağı oluyorlar. Hepsinin hikayesinde muhteşem bir kurumsal vazgeçiş var. Aslında işler pek de öyle değil. Mütevazı işlerde, standart bir hayattan gelip, Instagram sayesinde kaçırdıkları hayat yakalanıyor. Bir yerden para kazanıyor, diğer yerden de tüm arkadaş çevresini upgrade (!) ediyor.


Geçici bir dönem mi?


Bence çoğu için öyle! Çünkü takipçilerin içinden de bir fenomen fırlıyor. Yalnız başına ya da ‘kocişiyle’ seyahat eden birçok tip, sponsorlu içeriklerle timeline’larımızı istila ediyor. Vine’ın komik çocuklarından, Twitter’ın sivri kalemlerinden kim kaldıysa, en fazla o kadarı kalacak bu fenomen arkadaşlarımızdan...

Orkun Bulut / Milliyet Gazetesi