KADINCA HABERLERİ

Burun ameliyatıyla ilgili merak edilenler

Burun ameliyatıyla ilgili merak edilenler

Ülkemizde en çok yapılan estetik ameliyat denilince açık ara ilk sırayı burun ameliyatları almakta.

Akşam Gazetesi'nden Prof. Dr. Reha Yavuzer'in yazısı...

Ülkemizde en çok yapılan estetik ameliyat denilince açık ara ilk sırayı burun ameliyatları almakta. Günümüzde gelişen teknoloji ile bu ameliyatları artık tamamen ağrısız ve eski yıllara göre daha az şişlik ve morlukla karşılaşarak yaptırabilirsiniz. Peki ama yeni burnunuz doğal mı olmalı yoksa yapılı olduğunu söylemeli mi?

Güzel burun nedir?

Her kişinin adeta parmak izi gibi kendine özel yüz özellikleri var. Yüzdeki altın oranlara göre birtakım normlarımız elbette var. Yüzü yukarıdan aşağıya üç bölgeye böldüğümüzde alın uzunluğunun burun uzunluğu ve burun altından çene ucuna olan uzunlukla eş olması istenilir. Benzer şekilde burun başlangıç ve bitiş bölgesinin genişliğinin de yüzü enine böldüğümüzde orantılı olması beklenilir. Bu oranlara uyan bir burun yapısı güzel bir burun olarak adlandırılsa da çevremizde pek çok bu oranların çok dışında burun ölçülerine sahip olup çok güzel yüzleri olduğunu kabul ettiğimiz bireyler mevcut. Oran dışı bu güzeller daha karakterli yüz yapılarına sahip kabul edilirken, oranlara daha uyan yüz yapılarını ise bebeksi algılanmakta. Bu geniş bir yelpazeye yayılan güzel burun niteliklerinde her bireyin zevki ve arzusu farklılık göstermekte. Unutulmaması gereken en önemli unsur ise burunun tek başına güzel olmasının yeterli olmadığı, önemli olan tüm yüzün bir bütün olarak yarattığı algının değerlendirilmesi.

Her döneme uygun burun nasıl olmalı?

Bir kıyafet gibi yüzümüzün ve bedenimizin özellikleri yaşımıza, mesleğimize ve sosyal statümüze uyum sağlamalı. Aksi takdirde uyumsuz olan bir fiziksel özelliğimiz bulunduğumuz iş ve arkadaş çevremizde yadırganabilir veya hoş görülmeyebilir. İşte böyle bir durumla karşılaşmamak için 20 li yaşlardan hayatımızın sonuna kadar bizi rahatlıkla taşıyabilecek dış görüntü unsurları her döneme uygun olmakta. Burun şekli de tüm bu nitelikler açısından düşünülmesi gereken bir parçamız. Aşırı kalkık, kısa veya çok kavisli burunlar gençlik yıllarında kişiyi mutlu etse bile bu yapılı görüntü ilerleyen yıllar içerisinde rahatsızlık verebilmekte. Arzu edilen, estetik ameliyat sonrasında yapılı olduğu anlaşılmayan, yüzün diğer unsurları arasında uyumlu ve dikkati çekmeyen bir şekilde yer alan bir burun şeklini elde etmektir.

İstisnalar kaideyi bozar mı?

Sosyal yaşantınız ve iş hayatınız aslında nasıl giyinmeniz gerektiğini belirlediği gibi dış şekliniz konusunda da size birtakım kriterleri dayatabilir. Doğalın dışına çıkılan her durumda kısa vadede hedefe ulaşılsa da uzun dönemde beraberinde birtakım sıkıntılar gelebileceği unutulmamalıdır.  Tüm bunların bilincine vararak yapılı sonuç istemek tabiki sizin tercihiniz olabilir. Size özel olarak gerçekleştirilecek istisnai durumlar evrensel normları değiştirmez.

Sadece güzellik mi?

Burun nefes almada ve koku duyumuz için çok önemli bir organ. Güzel gözükmesinden daha önemli olan sağlıklı fonksiyon görmesidir. Gereğinden fazla küçültülen veya daraltılan burunlarda nefes alma güçlüğü yaşanır. Daha iddialı sonuçları hedefliyorsanız bunun nefes almanız üzerine olumsuz etki yaratabileceğini akılda tutmakta fayda var. Burun deliklerinin çok küçültülmesi, burun eninin fazla daraltılması hava yolunun da küçülmesine neden olabilir. Bu konularda ısrarcı olmayıp doktorunuzun önerilerini dinlemek iyi nefes almanız açısından şart.

Prof. Dr. Reha Yavuzer / Akşam Gazetesi
  • Bu Haberi
Emir Sarıgül ve Av. Aslı Hatemi gizli aşk mı yaşıyor?
Çanakkale'de korkutan deprem!
Görkem Sevindik'in hayalindeki proje
Şifa bulmak için toprak yiyorlar
Özge Ulusoy: "Motivasyon kaynağım ailem"
Eski milli futbolcu Abdullah Çevrim toprağa verildi
Gaziantep’te 4 hırsızlık olayı: 10 gözaltı
Itır Esen hüngür hüngür ağladı
Üvey babasını öldüren kadından mahkemede şok sözler
Reynmen, 200 milyon izlenen klibini kaldırdı
Youtuber’a havai fişek cezası
Yasemin Özilhan çantasıyla şaşırttı!
Öldürülen üniversite öğrencisi Fırat Çakıroğlu unutulmadı
Cem Yılmaz'dan NASA'ya yanıt!
Önce eski karısını, sonra kendisini bıçakladı!
Gökçe Bahadır'dan yeni proje açıklaması
DEAŞ infazcısına 7 yıl 6 ay hapis
Berrak Tüzünataç’tan Nebahat Çehre’ye gönderme
Ünlü AVM'nin sinema katında yangın çıktı!
Ece Erken'den Berkay iddiasına çok sert yanıt
Osman Kavala iddianamesi tamamlandı
Tarkan eşine 1,5 milyon TL'lik iş kuruyor
Denize düşen kediyi buz gibi suya girerek kurtardı
Azra Akın oğlunu uyutup AVM'ye koştu
Ekrem İmamoğlu'ndan İstanbul'a yeni ulaşım projesi
Nil Karaibrahimgil'den Serenay'a övgü yağmuru
Kız arkadaşını kılıçla öldüren adama "cezai ehliyeti tam" raporu
Emrah akbilini doldururken görüntülendi
Beşiktaş'taki terör saldırısı için istenen cezalar belli oldu
Çılgın Sedat'tan oğlunun yardım gecesine gelmeyenlere sitem!