GÜNCEL HABERLERİ

DEAŞ kâbusu yeniden hortladı!

DEAŞ kâbusu yeniden hortladı!

Independent, Suriye’de yaşanan yeni gerilimleri fırsata çeviren terör örgütü DEAŞ’ın yeniden toparlandığını ve saldırılarına başladığını yazdı.

Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre savunma muhabiri Kim Sengupta’nın Türkiye’den hazırladığı haber internetten yayımlanan Independent’ta yer aldı. Haberin başında, son günlerde DEAŞ’ın Suriye’deki etkinliğinin artmakta olduğunu gösteren bazı gelişmelerden bahsediliyor. Rakka’daki bombalı saldırılar, farklı yerlerde rakip silahlı grupların savaşçılarının kaçırılmaları ve infaz edilmeleri ile yeni topraklar ele geçirip buralarda yeni üslerin kurulması bu gelişmeler arasında sayılıyor.

10 bin militanı var

DEAŞ’ın hali hazırdaki militan sayısının sekiz ila on bin arasında olduğunun düşünüldüğünü aktaran Independent, tamamen yenildiği düşünülen örgütün geri döndüğünü, bunun temel nedeninin ise sahada değişmekte olan dinamikler olduğunu belirtiyor. Gazeteye konuşan Sami Abdullah Abdo adlı bir silahlı muhalif grup üyesi, DEAŞ’ın bu yeni koşulları kullandığına vurgu yapmış: Batılı ülkeler bize sürekli olarak DEAŞ’ın nasıl yenildiğini, nasıl bittiğini, her şeyin nasıl sona erdiğini anlattılar. Ancak sahada olan bizler, durumun böyle olmadığını görebiliyoruz. DEAŞ’lıların birçoğu araçları ve silahlarıyla gittiler. Şimdi teröristler tekrar burada. Şartlar değişti ve bunu kullanıyorlar, iyi gidiyorlar ve güçlerini artırıyorlar.

Bağdadi’nin oğlu öldürüldü

DEAŞ, liderleri Ebubekir El-Bağdadi’nin çocuklarından biri olan Hudayfah El-Badri’nin Suriye’deki çatışmalar sırasında öldürüldüğünü açıkladı. Örgütün Amaq haber ajansında yayımlanan açıklamada, El-Badri’nin Humus kentindeki bir termik elektrik santralinde öldüğü belirtildi. Açıklamada, “El-Badri’nin Nusayrilere ve Ruslara karşı yapılan bir operasyonda öldürüldüğü” ifadesi yer aldı.

Bağdadi yaşıyor mu?

Bağdadi’nin nerede olduğu ve yaşayıp yaşamadığı bilinmiyor ancak Amaq’ın bu son haberi, örgüt liderinin hayatta olduğunu ima ediyor. DEAŞ’ın 2014’te Irak’ta büyük saldırılara girişmesinden bu yana birçok kez Bağdadi’nin öldüğüne dair haberler ortaya atılmış ancak bunların hiçbiri teyit edilememişti. Eylül ayında Bağdadi’ye ait olduğu belirtilen ve DEAŞ militanlarına direniş çağrısı yapan bir ses kaydı yayımlanmıştı. DEAŞ, 2014’te Suriye ve Irak topraklarının bir bölümünde halifelik ilan etmişti. İki ülkede yapılan yoğun operasyonların ardında örgüt bugün sadece bazı küçük yerleşim yerlerini elinde tutuyor. Bağdadi, ABD’nin başına koyduğu 25 milyon dolarlık ödülle “dünyanın en çok aranan adamı” olarak tanımlanıyor.

İşte DEAŞ’ı hortlatan gelişmeler

Haberde, sahadaki değişimlerle ilgili olarak şu örnekler veriliyor: Trump’ın ABD’nin Suriye’deki faaliyetlerini kısıtlama emri vermesi; Washington’ın DEAŞ’la savaşta müttefiki olan Kürt güçlerin şimdilerde Türk ordusuyla savaşıyor olması; DEAŞ’tan geri alınan alanlarda kontrolü sağlayan YPG’nin vergi ve zorunlu askerlik politikalarına karşı yerel halk arasında artan memnuniyetsizlik; Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDF), uluslararası destekçilerinin sahadan çekilmesini hızlandıracağını düşünerek DEAŞ’ın elindeki bölgeye karşı harekete geçmediği iddiası. Independent ayrıca, Beşar Esad’ın uluslararası destekçileri olan Rusya ile İran arasındaki ayrışma ve tartışmaların arttığını da yazıyor.
  • Bu Haberi