GÜNCEL HABERLERİ

İsrail sabah ezanını yasaklayacak

İsrail sabah ezanını yasaklayacak

İsrail, büyük tepkilere neden olan 'ezan yasağı' tasarısında değişikliğe gidiyor. Netanyahu hükümeti, yasağın sadece sabah ezanını kapsamasını planlıyor.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre İsrail hükümetinin, camilerden hoparlör ile ezan okunmasının yasaklanmasını öngören yasa tasarısında bazı düzenlemeler yapmayı planladığı bildirildi.

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, tasarıda yapılması planlanan değişiklik ile yasağın saat 23.00 ile 07.00'ye kadar olan zaman dilimini, sadece sabah ezanını kapsamasının öngörüldüğü belirtildi.

İsrail Radyosunun konuyla ilgili haberinde de hükümetin yasa tasarısında yapılacak düzenlemeler üzerinde çalıştığı ve düzenlemenin daha esnek hale getirilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Tasarının genel kurulda çarşamba günü oylanması beklenirken Knesset'teki dindar Yahudi partilerinden Yahudot HaToranın (Birleşik Tevrat) itirazı üzerine oylama ertelenmişti. Yahudot HaToralu Sağlık Bakanı Yakup Litzman, ezanın hoparlörlerden yasaklanmasının Yahudi ritüellerini de kapsayabileceği endişesi ile yasa tasarısına karşı çıktıklarını bildirmişti.

Yapılacak düzenlemeler ile Yahudi ritüellerinin tasarının dışında tutulmasının amaçlandığı belirtiliyor.

İsrail'de 'ezan yasağı' olarak bilinen yasa tasarısını görüşen İsrail meclisindeki yasama komisyonu geçtiğimiz hafta tasarıyı onaylayarak meclise sevk etmişti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da yazılı açıklamasında "Gürültü yaparak insanları rahatsız ettiği" iddiasıyla ezanın yasaklanmasını öngören yasayı desteklediğini belirtti. Bunun üzerine birçok çevreden tepki gelmiş, hatta dün akşam bir kiliseden İsrail'in kararına tepki olarak ezan okunmuştu.
  • Bu Haberi