SAĞLIK HABERLERİ

Kanserle mücadelesini tasarımlarına aktardı

Kanserle mücadelesini tasarımlarına aktardı

Prostat kanseri teşhisi konulan öğretim görevlisi Jörn Fröhlich, tedavi sürecini ‘PSA’ adlı koleksiyonuna taşıdı. Her bir kumaş parçası, iyileşme sürecindeki yara dokusunu taklit ediyor...

Yeni Asır'da yer alan habere göre İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Jörn Fröhlich, kanserle mücadelesini tasarımlarına aktardı. Geçtiğimiz aylarda prostat kanseri teşhisi konulan Fröhlich, tedavi sürecini "PSA" adlı koleksiyonuna taşıdı.

Fröhlich, atık kumaşlardan yola çıkarak yaptığı tasarımlarda, "Her bir kumaş parçasını, iyileşme sürecindeki yara dokusunu taklit edercesine az çok görünür dikişlerle işledim" dedi.

15 FARKLI MODEL

15 farklı tasarımla hastalığını anlatan Fröhlich, Ekim 2017 tarihinde teşhis konulduğunu belirterek, "Vücuttaki PSA değerinin yükselmesi prostat rahatsızlığına işaret ediyor. Tasarımlarımı PSA adını vererek, bu rahatsızlığa bir gönderme yapmak istedim. Hastalıkla başa çıkma çalışmalarının zorluğunu farklı bir güzelliğe dönüştürmeyi amaçladım. Bu durum bireysel bir çıkış olarak da yorumlanabilir" şeklinde konuştu.

OLABİLDİĞİNCE AZ DİKİŞ

Tıbbi imgeleri renk, doku ve şekil olarak düşündüğünü ifade eden Fröhlich, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Koleksiyonumda kullandığım tüm kumaşlar, ameliyat sonrası bir kenara atılmış atık insan dokularını temsil ediyor. Bütün koleksiyonumu daha kullanılmış, bir kenara bırakılan atık kumaşlardan hazırladım.

Olabildiğince az dikişle iyileşme sürecindeki yara dokularını göz önüne alarak organik şekiller ve yapılar oluşturdum. Atık kumaşları özenle bir araya getirdim..."
  • Bu Haberi