YAŞAM HABERLERİ

Kayıp kızının mezarını bulan kadın öldürüldü!

Kayıp kızının mezarını bulan kadın öldürüldü!

Yıllardır aradığı kayıp kızının mezarını bulan ve katilleri tespit eden anne, polise bilgi verdikten kısa süre sonra evinde vuruldu. Aktivist kadın, diğer kayıp yakınlarını da organize etmesiyle tanınıyordu.

Vatan'da yer alan habere göre Meksika'da kayıp kızının bulunması için yıllardır çaba sarf eden kadın aktivist öldürüldü.

Kayıpların Bulunması İçin Yurttaş Topluluğu adlı sivil toplum örgütü, üyeleri Miriam Rodriguez'in çarşamba gecesi ülkenin kuzeyinde yer alan San Fernando şehrindeki evinde silahla öldürüldüğünü duyurdu.

Rodriguez'in kısa süre önce kızının mezarını ve katil zanlılarını tespit ettiği belirtilen açıklamada, kadının bu konuda otoriteleri bilgilendirdiğini aktarıldı.

Rodriguez'in yaşadığı ABD sınırına 90 kilometre mesafedeki San Fernando şehri, sınır ötesi uyuşturucu ve göçmen kaçakçılığının merkezi konumunda. Şehrin birçok noktasında çeteler hüküm sürüyor.

İsveç'teki Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün (IISS) yayımladığı Yıllık Silahlı Çatışma Araştırması, Meksika'daki uyuşturucu kartellerinin yol açtığı şiddet nedeniyle 2016 yılında 23 bin kişinin hayatına mal olduğunu ortaya koymuştu.

Şiddet nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı, Irak, Afganistan ve Yemen gibi sıcak çatışma noktalarında gerçekleşen can kayıplarını geçti. Meksika, Suriye'de devam eden iç savaşın ardından dünyada en fazla can kaybının meydana geldiği ikinci silahlı çatışma alanı.
  • Bu Haberi