MEDYA HABERLERİ

Skandal sözler RTÜK gündeminde!

Skandal sözler RTÜK gündeminde!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, TV 8’de yayınlanan "Bekir Köse ile Sahur Vakti" programını, "şiddet ve ayrımcılığa teşvik ettiği" gerekçesiyle Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) şikayet etti.


Hürriyet'te yer alan CHP Basın Birimi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Altıok tarafından söz konusu programa ilişkin, RTÜK'e şikayet dilekçesi verildi. Dilekçede, söz konusu programa katılan Prof. Dr. Cevat Akşit'in "Sokakta yemek yiyen kadınlar dayak yer." ifadesini kullandığı belirtilerek, bu sözlerin, "şiddeti meşrulaştırdığı" değerlendirildi.

Kadına karşı şiddetin, insan hakları ihlali ve ayrımcılığın bir biçimi olduğuna işaret edilen dilekçede, suçu öven, şiddete azmettiren, kadını aşağılamaya, kadına kin, nefret ve ayrımcı duygular beslemeye teşvik eden uygulamaların, çağdaş küresel toplum tarafından yazılmış her türlü hukuka, uluslararası sözleşmelere ve evrensel etik değerlere aykırı olduğuna değinildi.

Bu programda geçen ifadelerin, Anayasa'nın 10. maddesine, 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'a ve Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesine aykırı olduğu kaydedilen dilekçede, söz konusu programla ilgili gerekli işlemin yapılması talep edildi.

AKŞİT NE DEMİŞTİ?

Bekir Köse’nin TV 8’de sunduğu “Sahur Vakti” programında Prof. Dr. Cevat Akşit regl döneminde oruç tutmayan kadınların sokakta dayak yiyeceklerini söyledi. Akşit oruç tutmayanların dışarıda yemek yememesi gerektiğini söyledikten sonra, “O hayızlı kadınlar da biz tutmuyoruz diye sokakta bir şey yiyemezler. Dayak yerler ha bak. Dinen dayak yerler. Gizli yesinler” ifadelerini kullandı.

İzlemek için haberin videosuna TIKLAYINIZ!..
  • Bu Haberi