GÜNCEL HABERLERİ

Terör örgütüne karşı stratejik yayılma

Terör örgütüne karşı stratejik yayılma

Yurtiçi ve yurtdışında terör örgütlerine karşı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), terör tehdidi açısından riskli bölgelere yerleşip ‘alan hâkimiyeti stratejisi’ni başarıyla uyguluyor. Terör örgütü mensupları hareket ettikleri an koordinatları belirlenip imha ediliyor.

Habertürk'ten Bülent Aydemir'in haberine göre Türkiye’nin Irak, Suriye ve iç güvenlik harekâtında son dönemde izlediği terörle mücadelede stratejileri, karşılık bulmaya başladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), yurtiçinde PKK terör örgütüne karşı verdiği mücadelede, sözde lider kadrodan isimlerin de aralarında olduğu yüzlerce terörist öldürüldü. Suriye’de Fırat Kalkanı bölgesinde güvenliğin sağlanması ve hayatın normal akışına döndürülmesi çalışmaları, İdlib’de ateşkes sürecinin tesisi amacıyla gözlem/kontrol noktaları oluşturulması, terör örgütünün Irak’taki faaliyetlerinin kısıtlanıp baskılanması ve Irak’tan Suriye’ye geçişlerin önlenmesine yönelik çalışmalar da tüm hızıyla 

ALAN HÂKİMİYETİ SAĞLANIYOR

TSK, sıcak çatışma bölgeleri ve terör tehdidi açısından riskli alanlarda ‘Strategic Deployment’ askeri stratejisini uyguluyor. Suriye ve Irak’ta terör açısından riskli bölgelere yerleşerek alan hâkimiyetini tesis ediyor. Kandil ve terör örgütünün Kandil’e dönüştürmeye çalıştığı bölgelerde de durum böyle. Bu süreçte güvenlik ve istihbarat birimlerinin düzgün hedef ve koordinat belirleme çalışmaları sonucunda terör örgütü üyeleri hareketlendikleri an koordinatları belirlenip imha ediliyor. Ayrıca yerel ve bölgesel ittifaklar da etkili şekilde kullanılıyor.

HEDEF GELİŞTİRME STRATEJİSİ

Terör örgütü PKK’nın sözde Özel Güç yapılanmasına ağır darbe indirildi. Yakın zamana kadar kaynak üzerinden hareket eden güvenlik ve istihbarat birimleri artık hedef üzerine yoğunlaşıyor. Teknik ve elektronik imkânlar etkili şekilde kullanılarak terör hedefleri bertaraf ediliyor. PKK açısından, sınırda karakollara yönelik münferit saldırılar da oldukça kısıtlanmış durumda. Saha hâkimiyeti sağlayamayan terör örgütü Suriye’deki durumdan faydalanarak uluslararası silah/malzeme/eğitim/ propaganda desteği alarak siyasi olarak güç devşirme peşinde. Şehirlerde yeni bir meskûn mahal çatışması çıkarma amacına da ulaşamıyor. Terör örgütü geçmiş deneyimlerinden ağır hasarla çıktı.Güvenlik güçlerinin yurtiçinde ve yurtdışında operasyonları aralıksız sürüyor

GÜÇLÜ ŞEKİLDE KOORDİNASYON


Terörü ve tehdidi kaynağında yok etmeye yönelik strateji yalnızca dışarıda değil, yurtiçinde de terör örgütlerine kararlı şekilde sürüyor. PKK, DEAŞ, FETÖ ve radikal sol örgütlere karşı yurtiçinde güvenlik birimleri arasında etkili bir koordinasyon yürütülüyor. Özellikle FETÖ network’lerine karşı ByLock ve emniyet arşivinin ele geçirilmesinin ardından şimdi örgütün mahrem imamlarıyla ilgili parçalı hücreler ve uzak bağlantılar tespit edilip bu yapılar çökertiliyor. İnsan istihbaratı etkin şekilde kullanılıyor. Türkiye bölgesinde askeri ve siyasi olarak elini yükseltip kendi güvenliği için oyun kurucu olarak yeni ittifak arayışlarını sürdürdükçe dışarıdan ve bunların içerideki taşeronları eliyle meydan okumalar artıyor. Türkiye hegemonya savaşında geri adım atmıyor.
  • Bu Haberi
Enis Berberoğlu cezaevinden milletvekili seçildi
Demet Şener ve İbrahim Kutluay 'sandık piştisi' yaşadı!
Bülent Tezcan'dan seçim açıklaması
Beren Saat ile Kenan Doğulu el ele oy kullanmaya geldi
İşte doların ilk tepkisi!
Demet ve Seçkin'in bir demet mutluluğu
MHP Lideri Bahçeli: "Türk milleti MHP’yi kilit partisi yapmış"
Erdoğan: "Rabbime ne kadar hamdetsem azdır"
Muharrem İnce: "Seçimin sonucunu kabul ediyorum"
Tuğba Özerk: "Aşkı yazdığım şarkılarda yaşıyorum"
Sigara ağız sağlığına zarar veriyor
Hande Ataizi ve Benjamin Harvey tatile çıkıyor
Trabzonspor'da gözler Onur Recep Kıvrak'da
İzmir’in çok sevimli, geniş ailesi
"Koruyucu" dizisi sektöre çeki düzen verecek!
Gençlik Festivali çıkışı bıçaklı saldırı!
Asli Enver'den tatile seçim arası
Putin - Trump görüşmesine dair flaş açıklama!
YSK: "Yayın yasağı 18.45'te kalkıyor"
Nesrin Cavadzade - Alihan aşkı!
Hayatları bir harfle nasıl karardı?
Muharrem İnce YSK’nın önüne geldi çağrı yaptı
Oy verme işlemi sona erdi, sayım başladı
Oyunu kullanmak için tekerlekli sandalyede geldi
Yalın: "Oy vermeyeni kabul etmiyoruz"
Engelli ve yaşlılara seyyar sandık uygulaması
Cem Yılmaz: "Siz kabine geçin ben geliyorum"
Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş oyunu kullandı
Demet Akbağ oy kullanırken büyük kriz yaşadı!
Ağrı Valiliği'nden kayıp Leyla için son dakika açıklaması!