GÜNCEL HABERLERİ

Yemen'de dramın adı: Açlık

Yemen'de dramın adı: Açlık

2 milyon çocuğun açlık sınırında olduğu Yemen’de artan ölümler, insani kriz boyutuna ulaştı. Yeryüzü Doktorları Genel Müdürü Ali Doğan, “Yardım TIR’ları bölgeye ulaşmazsa her dakika bir çocuk hayatını kaybedecektir” dedi.

Yeni Şafak'tan Fatih Özer'in haberine göre Yemen'de 2015 Mart ayında başlayan ve iki yıldır devam eden iç savaş nedeniyle 27 milyon nüfuslu ülkenin yarısından fazlası, temel gıda maddelerine ulaşmakta sıkıntı yaşıyor. Devam eden çatışmalar nedeniyle sağlık sisteminin kritik eşikte olduğu ve uluslararası yardımların yeterince bölge halkına ulaşmaması nedeniyle her 10 dakikada bir çocuğun açlıktan öldüğü belirtildi.

2,1 milyonu çocuk olmak üzere toplam 14 milyon kişinin temel gıda malzemelerine ulaşamadığını belirten Yeryüzü Doktorları Genel Müdürü Ali Doğan, “Yaşanan insani krize bir an önce müdahale edilmesi gerekiyor. Yardım TIR'ları bölgeye ulaşmadığı her dakika çocuklar hayatını kaybetmeye devam edecektir. Bu krize bir an önce çözüm üretilmeli ve acil olarak Yemen'e insani yardım gönderilmelidir” dedi.

ÇOCUKLARI KURTARMALIYIZ

İç savaşın başladığı 2015 yılından bu yana yaklaşık bin 400 çocuğun yaşamını yitirdiğini ve 2 bin 400'den fazla çocuğun da yaralandığını söyleyen Doğan, “Yaşanan çocuk ölümleri gıda yetersizliğiyle birlikte artmaya başladı. Can kayıplarını engellemek için 2016 Mayıs ayında Aden şehrinin Al-Sheikh, Dar Sad, Al-Mulla, Al-Borika bölgelerinde, 4 beslenme sağlığı merkezi açtık" diye konuştu.

DAHA ÇOK YARDIM GEREK

Yürütülen “Bebekler Açlığa Dayanamaz” kampanyası ile birlikte bağışçı ve gönüllülerin desteğiyle bu merkezlerde anne ve bebeklere beslenme sağlığı tedavisi yaptıklarını söyleyen Doğan, "Günlük ortalama 200 muayene gerçekleştiriyoruz. Şu ana kadar 14 bin 429 kişiyi muayene ettik. Ayrıca bugüne kadar 2 bin 800 mama ve 16 bin 752 bebek bisküvisi dağıtıldı. Ancak bunlar bölge halkı için yetersiz kalıyor. Milyonlarca çocuğumuz açlık sınırında hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Bir an önce bu soruna bir çözüm üretmeli ve yaşanılan insani krize müdahale edilmelidir” şeklinde konuştu.


  • Bu Haberi