Barış Terkoğlu Total’in satışını yazdı!

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, bugünkü köşe yazısında, Sedat Peker’in ortaya attığı Total’in OYAK’a satışı ile ilgili iddiaları kaleme aldı.

Barış Terkoğlu Total’in satışını yazdı!

Sedat Peker, 17 Haziran Perşembe günü Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Demirören’e ait olan Total’in fahiş fiyatla OYAK’a satıldığını iddia etti.

Söz konusu iddiaların ardından Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, “Üzgünüm ama Sedat Peker haklı çıktı” başlıklı yazısında Total’in alındığı toplantıda yaşananları kaleme aldı.

Terkoğlu'nun yazısına göre; OYAK’ın, “fahiş fiyatla” Demirören’den aldığı Total’e ilişkin Sedat Peker’in iddiasını doğrulandı. Satın almanın görüşüldüğü toplantının tanıklarına göre Deniz Kuvvetleri adına katılan Cihat Yaycı, “Pazar payı küçük, 4 yılda birçok bayisini kaybetmiş” diyerek itiraz etti.

YETKİ AŞIMI YAPILDI

Yaycı, OYAK yönetiminin yetki aşımı yaptığını da belirterek toplantıyı terk etti. “Yukarıdan gelen” uyarının ardından, Deniz Kuvvetleri Komutanı devreye girdi. Komutanın “Sen benim adıma oradasın” sözlerinin ardından Yaycı satışa onay vermek zorunda kaldı.

İşte yazının o kısmı…

“OYAK kulislerine göre Cihat Yaycı, Total’in alınış sürecine itiraz etti. Bunun birkaç nedeni vardı. Satış sürecinde OYAK, Total’de kapsamlı bir araştırma yapmıştı. Total’in bilançolarını inceleyen Yaycı, bu alımın OYAK için kârlı olmayacağını söyledi. 2016’da Demirören tarafından 358 milyon dolara satın alınan OYAK, dört yılda birçok bayisini kaybetmiş, pazar payı azalmış, kârı düşmüştü. Bu verileri yönetim kuruluna taşıyan Yaycı, “Neden bize yarar sağlamayan bir şirketi alıyoruz” sorusunu sordu.”

‘OYAK TABANINDA DA TEPKİYE NEDEN OLMUŞTU…’

Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal'ın, satışın görüşüldüğü yönetim kurulu toplantısını terk eden Cihat Yaycı'ya "Benim adıma orada görev yapıyorsun" diyerek, satışa onay vermesini istediğini savunan Terkoğlu, "Sadece Yaycı değil, o dönem satış OYAK tabanında da tepki yaratmıştı. Satışın ardından gerçekleşen genel kurulda, önceki yıl yüzde 42 olan kâr payının yüzde 20.5’e düştüğünün açıklanması üyelerin tepkisini çekmişti. Sosyal medyaya yansıyan eleştiriler arasında “Bizim paralarımızla biz ve çocuklarımız yerine tüpçüyü (Demirören) kurtardınız” mesajı dikkat çekmişti. Birçok üyesine göre de OYAK; parasını, kuruluş felsefesine aykırı şekilde, asker için değil, zor durumdaki Demirören’i rahatlatmak için kullanmıştı." diye yazdı.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ!