Farenjite çare udu hindi

Evde saksı içinde yetiştirilen udu hindinin kökünden elde edilen tozla yapılan karışım farenjit başta olmak üzere boğaz hastalıklarına deva oluyor.

Farenjite çare udu hindi
351 okunma
Akşam Gazetesi'nin haberine göre halk arasında yaygın olarak “boğaz ağrısı” olarak bilinen farenjit, oluştuğu bölgede kaşıntı hissine ve hastanın zor yutkunmasına sebep olur. Farenjite bağlı boğaz ağrısı, bakteriyel ya da viral enfeksiyonlar sebebiyle oluşabilir. Bitkisel tedavi uzmanları bu hastalığın tedavisinde 'udu hindi'nin etkili olduğunu dile getiriyor. Udu hindi; zencefilgiller familyasından 1-2 metre boyunda, güzel çiçekli bir süs bitkisidir.

Yumru kökleri kullanılır

Zencefil gibi yumru kökleri yaş ve kuru olarak kullanılır. Evlerde süs bitkisi olarak yetiştirerek taze kökünü de kullanabilirsiniz. Uzmanlar içerdiği sapanin, tanin, inülin, steroid, rezin, flavonid, cichorin, glikozid gibi bileşenler sayesinde tansiyon düşürücü, idrar sökücü etkisinin yanı sıra hepatit ve koleraya da fayda sağladığını söylüyor. Yaprakları şeker değerini düşürür. Udu hindi, parçalanıp zeytinyağında bekletildikten sonra 1-2 ay içilirse, akciğer hastalıklarına büyük faydası vardır.

Ülseri geçiriyor

Udu hindi midedeki yaraları tedavi eder. Bu bitkinin kökünden elde edilen un, zeytinyağıyla karıştırılıp yemeklerden bir saat önce birer tatlı kaşığı yenildiğinde ülser ve gastrit şikayetleri azalır.

Tansiyonu dengeler

Hipertansiyonu düşürmek için 150 gram udu hindi tozunu, 100 gram çöreotu tozuyla, bir kilo balla karıştırılır. Elde edilen macun günde 3 kere birer  tatlı kaşığı yenilir.

Macunu bağışıklığı güçlendirir

Çin tıbbına göre udu hindi bağışıklığı güçlendirir. 150 gram udu hindi tozunu, 100 gram çöreotu tozuyla bir kilo bala karıştırarak macun elde edilir. Bu macun günde 3 kere birer tatlı kaşığı yenir.