Formunuzu ihmal etmeyin!

Sabah işe başlamadan, iş bittikten sonra egzersiz yapabilir, masanızda otururken de hareketli olabilirsiniz...

326 okunma

Türkiye Gazetesi'nden Canan Erarslan'ın haberi... 

Virüs sebebiyle bütün dünyada kayıplar arttı. Dışarı çıkmamak hayat kurtarıyor.

Unlu, şekerli şeyler yiyip kilo almamak pek mümkün değil, ondan bahsetmek istiyorum. Uzmanlar karbonhidratlardan uzak durmayı tavsiye ediyor. Lifli yiyecekler, sebze, bakliyat en fazla tercih edilen yiyeceklerden. Online alışverişle balıktan sebzeye kadar sağlıklı yiyeceklere ulaşmak da mümkün. Bunların yanı sıra biraz hareket gerek. Son dönemde video paylaşım sitelerinde egzersiz videoları var. Ben sabah bilgisayarımın başına oturmadan ve akşam yemekten 1 saat sonra uyguluyorum. Çok da iyi geliyor, tavsiye ederim. Bunun dışında çalışırken yapılacak birkaç küçük şey daha var.

İşte şöyle:

¥ Bir şey okuyor ya da bir şey bekliyorsunuz. O sırada dik şekilde oturun. Sağ kulağınızı sağ omzunuza doğru indirin. Dokunmanıza gerek yok. Birkaç saniye bekleyin, aynısını sol omuz için de yapın.
¥ Dizinizi kırarak sağ bacağınızı yukarı kaldırın, kollarınızla tutup göğsünüze mümkün olduğunca yakın olacak şekilde kendinize çekin, 5-10 saniye bekleyin ve hareketi diğer tarafınıza da uygulayın.
¥ Parmaklarınızı birleştirin, avuç içi kısımlarınız tavana bakacak şekilde mümkün olduğunca yukarı doğru uzatın.
¥ Her iki omzunuzu da kulağınıza doğru kaldırın. Birkaç saniye bekleyip bırakın. Hareketi 10 defa tekrarlayın.
¥ Ellerinizi arkanızda avuçlarınız birbirine değecek şekilde birleştirin, dik oturun ve 5-10 saniye bekleyin.
¥ Çenenizi göğsünüze doğru indirin ve kafanızı yanlara doğru hafifçe sallayın.
¥ Sağ bileğinizi sol dizinize alın, bu sırada sağ dizinize hafifçe bastırın. Aynı hareketi diğer dizinizle yapın, esnemeyi hissedin.
¥ Yine okuma sırasında ayakta durup karnınızı içeri çekerek bedeni mümkün olduğunca sağ ve sola esnetin ve bunu bel, kas ve sırtınızda hissedin. Ayrıca kendiniz de farklı hareket biçimleri bulup uygulamaktan kaçınmayın.