Hiranur Vakfı’nın kaçak yapısı mühürlendi

İBB İmar Müdürlüğü ekipleri, Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki kaçak olduğu tespit edilen binasını mühürledi. 5 blok için ruhsat alan, yapı ruhsatında bloklar arasını bahçe olarak gösteren Hiranur Vakfı’nın, mevzuata aykırı bir şekilde bloklar arasına kaçak külliye inşa ettiği tespit edildi.

Hiranur Vakfı’nın kaçak yapısı mühürlendi

Sözcü Gazetesi'nden Özlem Güvemli'nin haberine göre İBB İmar Müdürlüğü, 25 Şubat 2022 tarihinde Sancaktepe Belediyesine vakfın kaçak yapısının denetimi ve gereğinin yapılması için yazı yazdı. 3 ay süre geçtiği halde ilçe belediyesinden yanıt alınamadı.

İBB İmar Müdürlüğü 6 Haziran 2022'de yeni bir yazıyla ilçe belediyesine sorumluluğunu tekrar hatırlattı.

4 Ağustos tarihinde İBB'ye yanıt gönderen Sancaktepe Belediyesi, işlemlerin devam ettiğini bildirmekle yetindi. İBB İmar Müdürlüğü 7 Eylül 2022 tarihinde yapının ruhsatına ve mevzuata uygun hale getirilmesi için son bir resmi yazıyla Sancaktepe Belediyesi'ne sorumluluğunu bir kez daha hatırlattı.

KAÇAK KÜLLİYE İSKANI ALINMADAN KULLANILMAYA BAŞLANDI

3 aylık yasal süre boyunca kaçak yapıya ilişkin herhangi bir işlem yapılmayınca İBB İmar Müdürlüğü ekipleri, mülkiyeti Hiranur Vakfına ait Sancaktepe Mahallesi, Abdurrahmangazi Mahallesi, 8905 ada, 3 parselde bulunan yapıya giderek henüz iskanı alınmadığı halde kullanılmaya başlanan ruhsatsız kaçak yapıyı, “Yapı Tatil Tutanağı” tutarak mühürledi.

NE OLACAK?

Mühürleme kararı İBB encümenine gönderilecek, ruhsat sahibine para cezası kesilecek.

Kaçak yapının yıkılması için sorumlularına 1 ay süre tanınacak.

Bu süre içinde herhangi bir işlem yapılmazsa, kaçak yapı İBB ekipleri tarafından yıkılacak.