Komedyen Atalay Demirci hakkında flaş gelişme!

Acun Ilıcalı'nın hazırladığı Yetenek Sizsiniz yarışması ile ünlenen komedyen Atalay Demirci’nin 'FETÖ'den yargılandığı davada "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan aldığı 5 yıl hapis cezası, Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onandı.

Komedyen Atalay Demirci hakkında flaş gelişme!

MedyaRadar'da yer alan habere göre Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 3 Mart 2020'de görülen karar duruşmasında sanık Atalay Demirci, 'FETÖ'den yargılandığı davada "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan aldığı 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 'Anayasal düzeni ihlale teşebbüs' suçundan ise Demirci hakkında beraat kararı verildi.

Demirci’nin avukatları, dosyayı Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 22’nci Ceza Dairesi, incelemesini tamamlandı. Kararda, yerel mahkemenin verdiği hükümde usul ve esas yönünden hukuka aykırılığın bulunmadığı, yargılama aşamasında eksik olmadığı ve ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu vurgulandı. Delillerin hukuken geçerli ve elverişli olduğu, sanığa yönelik ceza indiriminin yasal gerekçeye dayandığı belirtildi. Kararda, Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin hükmünün yerinde olduğu kaydedildi. Başvuruyu esastan reddeden ceza dairesi, Demirci'nin tutuksuz yargılanma halinin devamına karar verdi. Dosya, temyiz incelemesi için Yargıtay'a gönderildi.

Atalay Demirci hakkındaki hükmün gerekçeli kararında, sanığın darbe karşıtı mesajlar vermesine rağmen 15 Temmuz'dan sonra örgüt mensuplarından aldığı talimatları yerine getirdiği belirtildi.

Gerekçeli karara göre, Demirci, 1995'te dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na memur olarak atandıktan 1 yıl sonra istifa ederek, sahne hayatına atıldı. Daha sonra FETÖ'ye ait 'Dünya Radyo'da program yapmaya başlayan Demirci, örgütün düzenlendiği etkinliklerde sahne aldı. Demirci, 'Vefa' kod adlı Muhammet Yusuf Kulaksız ile 2005'te Pensilvanya'da  Fetullah Gülen'i ziyaret etti ve onun için gösteri yaptı.

Daha sonra televizyon kanalının düzenlediği yetenek yarışmasına katılarak birinci oldu.