alzheimer


Alzheimer hastası adamdan sevindiren haber geldi
Alzheimer hastası adamdan sevindiren haber geldi Van'ın Erciş ilçesinde kaybolan 3 çocuk, 6 torunu olan Alzheimer hastası Yılmaz Çalışkan (60), 8 saat süren aramalar sonucu bulundu. Çalışkan, "Tam 40 kilometre yürüyüp, mahalleye ulaşmışım. Bu kadar yolu nasıl gittiğimi ben de bilmiyorum" dedi.
Alzheimer kadınlarda neden daha sık görülür?
Alzheimer kadınlarda neden daha sık görülür? Bu hafta içerisinde Science Advances dergisinde yayımlanan MIT'nin yaptığı bir çalışmada, neden kadınlarda Alzheimer hastalığının daha fazla görüldüğüne dair kuvvetli bulgular elde edildi.
Alzheimer'in 'mucize ilacı' bulundu mu?
Alzheimer'in 'mucize ilacı' bulundu mu? Alzheimer tedavisinde son günlerde 'umut' olarak gündeme gelen Lecanemab, hastalığı iyileştirmek bir yana, ilerlemesini de durdurmuyor.
Alzheimer tedavisinde çığır açan çalışma
Alzheimer tedavisinde çığır açan çalışma University College London'daki (UCL) Demans Araştırma Enstitüsü'nde yapılan klinik deneylerde test edilen bir ilacın, hastalığın erken evrelerindeki kişilerde bilişsel gerilemeyi yavaşlattığı anlaşıldı.
Kovid-19 beyinde Parkinson hastalığıyla aynı etkiyi yaratıyor
Kovid-19 beyinde Parkinson hastalığıyla aynı etkiyi yaratıyor Avustralyalı araştırmacılara göre, Kovid-19'un beyinde başlattığı inflamatuar süreçler, Parkinson ve Alzheimer'da gözlemlenenlerle aynı.
Zeynettin Maraş'ı kaybettik
Zeynettin Maraş'ı kaybettik Uzun süredir Alzheimer hastalığıyla mücadele eden 95 yaşındaki müzik adamı Zeynettin Maraş hayatını kaybetti.
Bugün Dünya Alzheimer Günü
Bugün Dünya Alzheimer Günü Bugün 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü, halk arasında bunama olarak anılan Alzheimer, yaşlılığa ve beyin dokusunda meydana gelen yıkıma bağlı olarak ortaya çıkıyor.