araştırma


Düşünceleri konuşmaya çeviren beyin-bilgisayar arayüzü geliştirildi!
Düşünceleri konuşmaya çeviren beyin-bilgisayar arayüzü geliştirildi! Sinirbilimciler, yeni bir beyin-bilgisayar arayüzünün (BCI) düşünceleri konuşmaya çevirmede yeni bir rekor kırdığını iddia etti.
Etiyopya'daki keşif şimdiye değin bilinen her şeyi değiştirebilir!
Etiyopya'daki keşif şimdiye değin bilinen her şeyi değiştirebilir! Etiyopya'daki Melka Kunture adlı arkeolojik alanda obsidyen nesne tarihini değiştiren bir keşif yapıldı.
Sıvı hale gelebilen robot hapishaneden kaçtı!
Sıvı hale gelebilen robot hapishaneden kaçtı! Araştırmacılar şekil değiştirebilen ve sıvıya dönüşebilen insansı, minyatür robotlar yarattı.
Bilim insanları endişe veren göktaşlarına karşı uyardı!
Bilim insanları endişe veren göktaşlarına karşı uyardı! Avustralyalı bilim insanları, büyük oranda parçalı yapıya sahip asteroitlerin Dünya'ya doğru savrulması halinde durdurulamayacağını ileri sürdü.
2022’de 23 milyon etkinlik bileti satıldı
2022’de 23 milyon etkinlik bileti satıldı Tiyatro, sinema, opera, bale, konser ve spor etkinliklerinin biletleme platformu Biletinial, 2022 yılında toplamda 23 milyon bilet satışı gerçekleştirdiğini açıkladı. Türkiye izleyicisinin etkinlik tercihinde sinema 36 milyon izleyici ile ilk sırada yer aldı.
Derin uzaydaki 'fırtınalar' yeni dünyalara açılan kapı mı?
Derin uzaydaki 'fırtınalar' yeni dünyalara açılan kapı mı? Cambridge Üniversitesi'nden bilim insanları, öngezegen disklerinde oluşan ötegezenleri gözlemlemek ve ortaya çıktıkları zamanı belirlemek için yeni bir yöntem keşfetti.
Hayvanlarla aramızdaki duygusal iletişime inanamayacaksınız!
Hayvanlarla aramızdaki duygusal iletişime inanamayacaksınız! Macaristan'daki Budapeşte Eötvös Loránd Üniversitesi'nden araştırmacılar, köpek ve domuzların insanlarla kurduğu ilişkiyi gözlemledi.