Ekonomi haberleri


TOBAŞ A.Ş. üye sayısını artırıp ceplerini doldurdu Sayıştay, TOBAŞ A.Ş.’nin yönetim kurulu üye sayısının, “ek mali katkı” sağlamak için iki katından fazla artırıldığını tespit etti.
2 milyar liralık gizli ihale yine tanıdık şirkete! 2 milyarlık hastane yapım ihalesinin bildik şirketlerden birine verildiği, ihaleden 4 ay sonra yılın ilk resmi iş gününde Kamu İhale Kurumu tarafından kamuoyuna duyuruldu.
Vatandaşı çarpan zamlar TRT'yi ihya ediyor TRT’nin 2019’daki geliri 3.1 milyar lirayı buldu. Bu paranın yüzde 88.8’i bandrol ücreti ve vatandaşın elektrik faturasından geldi. Elektriğe yapılan yüzde 6 zam sonrası TRT’nin aldığı pay daha da artacak.
Yüzde 57 ‘Parlamenter sisteme dönülsün’ diyor Metropoll’ün 2020 yılının aralık ayına ilişkin “Türkiye’nin Nabzı” başlıklı araştırması tamamlandı.
Son elektrik zammı büyük tepki çekti! Elektriğe yeni yılla birlikte yüzde 6'lık zam gelirken, Elektrik Mühendisleri Odası, "Asgari yaşam koşullarında dört kişilik bir ailenin 1 Ocak 2020’de 163,4 TL olan elektrik faturası 183,4 TL’ye yükselmiş oldu” dedi.
Emeklilerin gözü yüzde 7,96’lık zamda 2020’nin ikinci yarısındaki enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 7.96 olacak. Memurlar ve memur emeklileri ise yüzde 3’lük zamma ilaveten yüzde 3.96 enflasyon farkı almaya hak kazanacak.
‘Rekabet’te karnemiz baştan aşağı kırık Küresel Rekabetçilik Raporu’nda Türkiye birçok kriterde 37 ülke arasında en arka sıralarda yer alıyor. Rapor ekonomimizin dönüşüme de hiç hazır olmadığını ortaya koyuyor.