Ekonomi haberleri


Türkiye Şeker Fabrikaları’nda masraf azalacağına arttı! Özelleştirilmesine rağmen 2018 ve 2019 yıllarını zararla kapatan Türkiye Şeker Fabrikaları’nda masraf azalacağına iki misline çıktı.
Maskede 1 milyar dolarlık fırsat kaçtı SEİS Başkanı Demir, maske ihracatına getirilen yasak ve hibe kararları yüzünden en az 1 milyar dolarlık ihracat fırsatını kaçırdıklarını söyledi.
Ülke borca batarken halk yoksullaştı 19 Haziran 2018’de Erdoğan halktan yetki istemişti. Geçen 2 yıl 9 ayda ülke borca sürüklenirken, halk yoksullaştı. İşsiz sayısı 3.3 milyon artarken, TL dolar karşısında yüzde 75.3 değer kaybetti.
Yoksul hane sayısı 1 yılda 2’ye katlandı! Aile Bakanlığı’nın 2020 Faaliyet Raporu’nda Türkiye’nin ne kadar yoksullaştığı itiraf edildi. Sosyal yardıma muhtaç hane sayısı bir yılda yüzde 102 arttı. Ayrılan para ise 69 milyar oldu.
'İkinci el' satışından harç alınacak Hükûmet, vergi alanında yeni uygulamalara hazırlanıyor. İkinci el araçların noterdeki alım-satım işlemlerinden binde 5 oranında harç alınacak. Kurumların kâr dağıtımlarından da vergi peşin kesilecek.
Kısa çalışma ödeneğinde son gün! Ekonomik, sektörel, bölgesel kriz ve zorlayıcı sebeplerle iş yerindeki çalışma süresi azalan çalışanlara İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenen kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) bugün sona eriyor.
Vergide reform adımları vatandaşı rahatlatacak Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, geliri düşük olan esnafa kalıcı vergi muafiyeti, Vergi Usul Kanunu’nun gönüllü uyumu teşvik edecek şekilde güncellenmesi ve dijital vergi sistemi düzenlemelerinin bu yıl Aralık sonuna kadar yaşama geçirileceğini söyledi.