Ekonomi haberleri


Zamlardan sonra uçakla yolculuk ucuza geliyor Akaryakıta art arda gelen zamlar ile köprü ve otoyol ücretlerindeki artışla yaz tatili şimdiden hayal oldu. İzmir’e uçakla gitmek ise artık daha ucuza mal oluyor.
Akaryakıta bir yılda tam 46 kez zam geldi Akaryakıta 1 yılda 46 kez zam geldi. Geçen yıl ocakta 396 liraya dolan depo bugün 822 liraya doluyor.
Zincir marketteki etiket oyununa ceza yağdı Büyük bir market zincirinde ‘fiyatı düşmüş’ gibi gösterilen ‘yalancı indirim’e 115 bin TL para cezası kesildi. Bir marketin de aynı ürünü farklı kanallardan farklı fiyata sattığı ortaya çıktı.
Market fiyatları ucuzlayacak! Vergi istisnalarının çerçevesi yeniden belirlenecek. Gıda ve temizlik gibi bazı ürünlerde KDV kaldırılacak. Böylece bunlar ucuzlayacak ve vatandaş rahatlayacak.
Elektrikte ucuz tarifeden 23 milyon abone yararlanacak Hükûmetin hayata geçirdiği elektrikte kademeli tarife uygulaması ile Türkiye’de 23 milyon konut abonesinin 150 kilovatsaatin altında elektrik tükettiği, bu sebeple toplam konut abonesinin yüzde 60’ının ilk kademeden elektrik faturası ödeyeceği kaydedildi.
Mutfak enflasyonu yüzde 47’yi aştı Enflasyonu yüzde 36.1 açıklayan TÜİK’in sepetindeki 25 temel gıda maddesinin fiyatı yüzde 47 arttı. Maaş zammı, mutfak zammına yenik düştü.
Rakıya yapılan zam belli oldu! Hem alkollü içecekler hem de sigaranın Özel Tüketim Vergisi'ne (ÖTV) yüzde 47,40 zam yapıldı. Dün biraya gelen zammın ardından bugün rakı, viski, votka, cin ve likör grubu da büyük zamdan nasibini aldı.