ilaç


"Bu ilaç enfeksiyonu engelliyor, virüs yoğunluğunu da azaltıyor" Türk Tabipleri Birliği(TTB), “Kovid-19 Pandemisi 18 Ay Değerlendirme Raporu”nda virüsün tedavisine yönelik kullanılan ilaçları masaya yatırırken, uluslararası onay süreci henüz sonuçlanmayan ancak uzmanlar tarafından “umut vaadedici” olarak nitelendirilen Molnupiravir’e ilişkin olumlu bir değerlendi
52 ilaç için yarın son gün! Vatandaşların çok yaygın olarak kullandığı 52 ilaç, 8 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan değişiklik ile geri ödeme listesinden çıkartılmış, uygulamanın 15 Ekim 2021 tarihinde yürürlüğe girmesine karar verilmişti.
Corona virüsü bir haftada yenen ilaç sayımda! Corona virüs salgınına karşı aşı çalışmaları devam ederken birçok biyoteknoloji şirketi de ilaç için çalışmalarda son düzlüğe girdi. Japon Shionogi isimli şirket, "bir haftadan kısa sürede corona etkisini nötralize eden" ilacı insanlar üzerinde denemeye başladı.
İlaç yan etkileri yaşlılarda fazla Akademik Geriatri Derneğinin Akılcı İlaç Çalışma Grubu’ndaki geriatri hekimlerinin önderliğinde, Türkiye'de alanında uzman ve yaşlı hasta konusunda tecrübeli öğretim üyelerinin katılımıyla “Türkiye Yaşlıda Uygunsuz İlaç Kullanım Kriterleri" oluşturuldu.
Talihsiz Emel'i zayıflama hapları öldürdü! İzmir'in Konak'ta yaşayan 27 yaşındaki Emel Çurku, bir eczaneden satın aldığı zayıflama haplarını içtikten sonra yaşamını yitirdi.
İlaca yüzde 20 zam kararı! İlaç fiyatlarına yüzde 20 zam yapılmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Karar pazartesi günü yürürlüğe girecek.