işsizlik


Salgında 1 milyon ev işçisi işsiz kaldı Evlerde temizlik, çocuk ve yaşlı bakımı işlerinde çalışan 1 milyon civarında işçi pandemide işsiz kaldı. Açlık, intihar ve icralarla karşı karşıya kalan bu yoksullar desteklerden de mahrum kaldı.
Veli Ağbaba: "Her gün en az 3 bin 400 kişi işsiz kaldı" CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye'nin 2020 yılı genel işsizlik verilerini değerlendirdi.
Yeni yıla 883 bin işçi işsiz girdi Ücretsiz izin desteği, işçisini işten atmak isteyen patronlara yaradı. İşverenler sadece ocak ayında 883 bin işçiyi evine gönderip maaş ödemekten kurtuldu.
Gerçek işsiz sayısı 10.7 milyona ulaştı Türkiye derin bir işsizlik krizi yaşarken, TÜİK’e göre işsiz sayısı 4 milyon 5 bine geriledi. Oysa ümitsiz işsizler ve iş aramayıp çalışmaya hazır olanlara Covid-19’un istihdam üzerinde yarattığı tahribat da eklendiğinde gerçek işsiz sayısı 10.7 milyona ulaşıyor.
3 kişiden 2’si işini kaybetmekten korkuyor WEF ve Ipsos’un yaptığı son araştırma, tüm dünyada coronavirüs etkisi ile çalışanların yarıdan fazlasının işini kaybetmekten korktuğunu ortaya koydu. Var olan işten çıkarma yasağına rağmen Türkiye, yüzde 70 ile en çok iş kaygısı yaşanan 5 ülkeden biri oldu.
İşten çıkarma yasağında süre uzatıldı İşten çıkarma yasağı süresi 17 Ocak 2021'den itibaren iki ay uzatıldı.
İşsizlik rakamları açıklandı 2020 yılı Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre istihdam 733 bin kişi, işgücüne katılım ise 1 milyon 282 bin kişi azaldı. İş bulmaktan ümidini kesenlerin artışı nedeniyle TÜİK'in dar tanımlı işsiz sayısı ve işsizlik oranı düştü.