işsizlik


Haziran ayı işsizlik rakamları açıklandı
Haziran ayı işsizlik rakamları açıklandı TÜİK, Haziran ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre 823 bin kişi azalarak 3 milyon 399 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 2,5 puanlık azalış ile yüzde 10,6 seviyesinde gerçekleşti.
Gençlerimizin yüzde 70’i ekonomik endişe içinde
Gençlerimizin yüzde 70’i ekonomik endişe içinde OECD’nin gençlerin pandemide yaşadığı ekonomik sorunları merceğe alan son araştırması, Türkiye’de 4 gençten 3’ünün ekonomiye dair endişe içinde olduğunu ortaya koydu. Gençlerin % 65’i pandemide hanesinde bir iş kaybı olduğunu söyledi.
Pandemi gençleri işsizlikle vurdu!
Pandemi gençleri işsizlikle vurdu! Türkiye ekonomisi genç işgücüne istihdam yaratacak politikalar konusunda başarısız bir sınav verirken, pandemi sonrası gerçek genç işsizliği yüzde 40’ı aştı. Çalışan gençlerin de yüzde 20’si yoksulluk mücadelesi vermeye devam ediyor.
Destek bitti, yüz binlerce çalışan işsiz kalacak!
Destek bitti, yüz binlerce çalışan işsiz kalacak! BETAM Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, salgın yardımlarının kesilmesiyle nakit ücret desteği alan 1 milyon kişiden yüz binlercesinin işsiz kalacağına dikkat çekerek, “Gösteriş için yapılan harcamalardan kısılıp desteğe devam edilmeliydi” dedi.
İşsiz sayısı bir ayda 275 bin kişi arttı
İşsiz sayısı bir ayda 275 bin kişi arttı TÜİK'e göre nisan ayında dar tanımlı işsiz sayısı bir önceki aya göre 275 bin kişi, Nisan 2020'ye göre 531 bin kişi artarak 4 milyon 511 bin kişi oldu.
Enflasyon ve işsizlik çifte tehdit yaratıyor
Enflasyon ve işsizlik çifte tehdit yaratıyor Türkiye, son verilere dayandırılarak oluşturulan sefalet endeksinde 40 ülke arasında dördüncü sıraya yerleşti. Çoğu ülke için işsizliğin artan fiyatlardan daha büyük bir tehdit oluşturduğunu ortaya koyan endekse göre Türk halkı çifte tehdit ile yoksullaşıyor.
200 kişilik işe 52 bin başvuru
200 kişilik işe 52 bin başvuru Operatör şoför, ağır vasıta şoförü, büro elemanı ve park bahçelerde görevlendirmek için 200 işçi alımı yapacak olan Adana Büyükşehir Belediyesi'nin ilanında talep patlaması yaşandı. İlana şu ana kadar 45 bini üniversite mezunu toplam 52 bin kişi başvurdu.