kiracı


Denizi gören kira 35 bin liraya çıktı! Kiralık ev fiyatlarında son bir yılda yüzde 100’ün üzerinde artış yaşandı, Lüks semtlere ise para dayanmıyor. Gayrimenkul danışmanı Erkan Zing "İnsanlar artık o kadar yüksek kira ödemek yerine ev alıyor" dedi.
Sadece 'kiralık amaçlı' konut üretilecek Özellikle büyükşehirlerde artan fiyatlara çözüm olarak “sadece kiralama amacıyla” konut üretilecek. Burada faaliyet gösterecek inşaat şirketlerine bazı destekler verilecek. Kira gelirlerinden alınan vergilerde de indirime gidilecek. Böylece arz karşılanacak, fiyatlar dizginlenecek.
Yabancıya satışta rekorla birlikte konut fiyatları tırmanıyor! Dünya genelinde ve Türkiye'de konut fiyatlarındaki ve kiralardaki artış ile birlikte bu artışın nedenleri de tartışılıyor.
2 Bin TL’lik kiralık ev için cüzdanda 10 bin TL olmalı! Okulların açılmasıyla birlikte bir anda olağanüstü yükselen kira fiyatları dar gelirliler için adeta kabusa dönüştü.
Kemal Kılıçdaroğlu: "Kira ücretleri korkunç seviyede" Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla Eylül ayı kira artış oranı da yüzde 15.78 oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, artışlara dikkat çekerek önemli açıklamalarda bulundu.
Kira fırsatçılarının oyununa dikkat! Son dönemde yaşanan kiralık ev sıkıntısı fırsatçılığı da beraberinde getirdi. Türkiye genelinde yüzde 40, İstanbul'da bazı bölgelerde yüzde 300'lere varan oranlarda artan kiralar nedeniyle ev sahipleri eski kiracılarına "Ya fiyatı artır ya evden çık" baskısı yapıyor.
Kiralık ev arayanlar büyük mağduriyet yaşıyor! Azalan kiralık evler ve artan fiyatlar konut piyasasında sorun oluşturuyor. Özellikle yeni evlenen çiftlerde kiralık ev arayışı kaygı yaratıyor; evlenecek olanlar ‘Tek dert kiralık ev’ diyor. ‘Memur kefil’ beklentisi de yine gündemde...