Milyarder borsacı Oğuzhan Şahinkaya battı mı?

Kendisini matematik dehası sanan ve bir anda borsada büyük servet yapan Oğuzhan Şahinkaya’nın kredili hesaplarının çözülmesi dün borsadaki düşüşün bir nedeni olarak gösteriliyor.

Milyarder borsacı Oğuzhan Şahinkaya battı mı?

Borsa İstanbul’da şubat ayı ortalarında beklenen düzeltme hareketi biraz etken olsa da çok sert bir şekilde devam ediyor. Sert düşüşlerde stop-loss’ların devreye girmesi ile satışa dönen robotlar gün içerisinde öngörülemeyen kayıplara neden olabiliyor. Son günlerde de benzer bir tablo yaşanıyor. Bu düşüşlere kredide yakalananlar ise neredeyse her şeyini kaybediyor.

Dün yaşanan sert düşüşün ardından borsada Gübretaş hisselerinden milyarlar kazanan ve kendisini bir matematik dehası olarak gösteren Oğuzhan Şahinkaya’nın battığı iddiaları kulislere sızdı.

Geçtiğimiz aylarda benzer bir durumu borsanın en büyük oyuncularından Mehmet Akdere yaşamıştı.

KENDİSİNİ MATEMATİK DEHASI SANIYORDU

Gübretaş'ın bulduğu 6 milyar dolarlık altın haberleri ile Borsa İstanbul'da milyarder olan ve 2 milyardan fazla para kazandığı Gübretaş yatırımını anlatırken, “Bu hareket aynı zamanda Borsa İstanbul'da analiz yaparak uzun vadeli yatırım yapmanın önemini de ortaya koydu” şeklinde övünen Şahinkaya, "Gübretaş'ta matematikle, analizle kazandım” dediği servetini iddialara göre bir günde sıfırlamış!

Vadeli ve spot piyasada büyük oranda kredi ile yakalanan Şahinkaya’nın hesaplarının çözülmesi nedeniyle dün ikinci yarıda sert düşüşlerin yaşandığı ileri sürülüyor.

İŞLEMLERE ARA VERİLDİ

Borsa İstanbul yüzde 9,67 düşüşle kapattığı yılın ilk ayının ardından şubat ayına da negatif başladı.

İyi gelen bilançolara rağmen bankacılık endeksinin başı çektiği düşüş hareketi borsada tüm endekslere yayıldı. Bankacılık endeksinde kayıplar yüzde 7'yi aşarak 3887 puana kadar düştü. BIST 100 endeksi, 4727 puana kadar geri çekildi. Borsa İstanbul BIST100 endeksinde yaşanan düşüşün yüzde 5'i aşması üzerine, Borsa 17:14:58 itibarıyla devre kesti.

Kaynak: https://www.borsagundem.com/haber/milyarder-borsaci-oguzhan-sahinkaya-batti-mi/1718892