Sinan Akçıl 37 yıllık gerçeği açıkladı!

Müzisyen Sinan Akçıl: "O mektup 37 yıl önce benim için yazılmış..."

1060 okunma

Sabah Gazetesi'nin haberine göre bugün doğum gününü kutlayan Sinan Akçıl, hayatının en özel hediyesini açıkladı: "Annem bana yıllar önce yazılmış özel bir mektup ulaştırdı. O mektup, benim doğum tarihim olan 1983'te, 10. Yıl Marşı'mızın yazarı, büyük müzik adamı Cemal Reşit Rey tarafından yazılmış. Rey, mektupta benim doğumum nedeniyle babamı kutluyor. Her satırını okudukça onun aziz hatırasına bir kez daha hayranlık duydum. Ne mutlu bana ki böyle bir değerle selamlanmış doğumum."

Cemal Reşit Rey Cumhuriyet tarihinin ilk kuşak piyanist, besteci ve orkestra şeflerinden biridir. 10. Yıl Marşı, Lüküs Hayat Opereti gibi ünlü eserlerin yapımcısıdır.

Türkiye'de klasik müziğin kuruluşuna öncülük etmiş konçertolara, senfonik şiirlere ve başka orkestra yapıtlarına imza atmıştır. Rey, İstanbul Şehir Orkestrası'nın da kurucusudur.

Sinan Akçıl'ın babası Saim Akçıl ise, dünyaca ünlü bir keman virtüözü ve Tekfen Filarmoni Orkestrası'nın onursal şefidir. 32 yıl yurt dışında yaşayan Saim Akçıl daha sonra yurda dönüp Mimar Sinan Üniversitesi'nde görev yapmıştır.

 

Konular Sinan Akçıl