Spor yapıyorsanız dengeli beslenmek şart

Hangi branştan olursa olsun pek çok sporcunun derdi ortak; uzayan ve değişen idman saatleri. Bu iki ana sebep sporcuların çok uzun süre aç kalmasına neden oluyor. Haliyle de sporcunun performanslarında düşüş yaşanıyor…

Spor yapıyorsanız dengeli beslenmek şart
551 okunma
Akşam'dan Seren Aksüs'ün yazısı...

ANTRENMANDAN GEÇ DÖNÜNCE…

Akşam 20.00’de idmana çıkan herhangi bir sporcunun antrenmanı en az 2 saat sürer. Soyunma, duş, giyinme derken geç bir saatte eve gider. Peki, bu sporcu bu saatte ne yiyebilir? Hele bir de sabah erkenden kalkıp idmana gidecekse. Geç yatan sporcu, aç olarak gittiği idmanda sakatlanmazsa sergilediği düşük performansla hocasından fırça yiyerek çıktığı antrenman sonrası moralsiz bir şekilde okula koşturuyor. Derse yetişmek için çabalarken kahvaltı güme gidiyor. Ne dinlendi ne beslendi. Haliyle antrenman işe yaramadı. Öğle yemeğine kadar aç olarak bekledi. Artık açlıktan bayılmak üzereyken öğle yemeğini 5 dakika içinde yedi. Peki ne yedi bu sporcu? Dün gelen sporcu danışanlarımın fotoğraflarından bir mönü yazayım size. Unlu çorba, yağ içinde yüzen kızartma, pilav ve baklava…  Uzun süre açlık sonrası bir anda yüksek karbonhidrat alan ve onu da en kötü kaynaklardan basit şeker olarak alan sporcu elbette uyuklamaya başlıyor. Ne dersi ne hocasını ne de antrenörünün dediklerini anlayabilir. Bu da onu mutsuz eder. Mutsuz olan sporcu agresif olur.

DENGESİZ BESLENİNCE…

Bu koşturma içinde düzgün beslenemeyen, hazırlaması uğraş gerektirdiği için lifli gıda neredeyse hiç almayan sporcunun büyük tuvalete çıkma alışkanlığı da top yekun etkileniyor. Gün geliyor 3-4 gün dışkıya çıkmıyor. Bu telaşede sporcu idrara gitmiyor, idrarını tutuyorsa sağlığı için çok riskli bir alışkanlık kazanıyor demektir. Bu bozuk düzende gün içinde sadece yemek yemeyi değil, su içmeyi de unutuyor. Günde çift idman yaptığı halde 1 litreden az su içen sporcular görüyorum maalesef. Bu hayatını tehlikeye atacak çok ciddi bir durumdur. Spor sırasında ısınan vücudu serinletmenin ilk adımı su içmektir. Tüm bunlar alt alta konulduğunda yetersiz ve dengesiz beslenen sporcularımızın branşlarında başarılı olması tesadüflere kalıyor.

SEBZE YEMEYEN SPORCU OLMAZ

Gelen mönülerde sıklıkla gördüğüm en büyük hata erkek sporcularda neredeyse sebzenin hiç yenmeyişi. Hayatları peynir, ekmek, patates ve makarnayla geçiyor. Bu yüzden de algıları, hızları düşüyor. Sebze ve salatasız sporcu mönüsü olamaz. Gerek taze, gerekse kuru meyve sporcuların en sık unuttuğu besinlerin başında gelir. Biri hazırlayıp getirmedikçe yemezler. Oysa özellikle sık seyahat edenlerde yolculuğa bağlı kabızlık çok sık görülür. Kabızlık doğrudan sporcu performansını azaltan bir durumdur. Bu sorunla karşılaşmamak için sporcuların her gün taze/kuru meyve yemesi gereklidir. Gofret, bisküvi, çikolata, abur cubur meyve yerine geçmez. Düzgün beslenmeyen, öğünlerini tatlıyla geçiren sporcular genellikle müsabakayı tamamlayamazlar. Tatlılar kısa süreli yakıtlardır. 30 dakikalığına enerjik hissettirip sonra bir anda halsizleştirirler. Yüzme, 100 metre koşu gibi kısa süreli patlama enerjisi gerektiren sporlarda bile önerilemez.

Seren AKSÜS / Akşam