Togg C-SUV seri üretim bandından indi! Sedan ve XCoupe tanıtıldı

Bugün Togg Gemlik tesisinde düzenlenen etkinlikte yerli ve milli ilk elektrikli otomobil olan C-SUV seri üretim süreci resmen başladı.

Togg C-SUV seri üretim bandından indi! Sedan ve XCoupe tanıtıldı

ShiftDelete'den Mert Can Aka'nın haberine göre Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu ya da bilinen adıyla Togg, Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli otomobil modeli için seri üretim faaliyetlerini başlattı. Biz de SDN ekibi olarak Gemlik tesisinde düzenlenen etkinliğe katılım sağlayarak her bir adımı anbean sizlerle paylaştık. İşte seri üretim bandından çıkan ilk Togg otomobiller, özellikleri ve fiyat açıklaması…

Togg C-SUV seri üretim bandında! Hakkında bilinen her şeyAnadolu Grubu (yüzde 23), BMC (yüzde 23), Turkcell (yüzde 23), Zorlu Holding (yüzde 23) ve TOBB (yüzde 8) ortaklığında kurulan Togg, bugün fikri ve sınai mülkiyet hakları Türkiye’nin elinde olan yerli ve milli ilk elektrikli otomobil modelini seri üretim bandından çıkardı.

Togg özellikleri

Togg ilk etapta C segmentte yer alacak 2 farklı SUV üretecek. Araçlar temel olarak aynı altyapıya sahip olsalar da tasarımsal bazı farklar söz konusu. Örneğin 150 kW tek motor seçeneğine sahip versiyonun ön ızgarası biraz daha sade olacak. Hızlanma ve menzili tarafında ise 300 kW çift motorlu dört çeker versiyonun göre biraz daha performans tutkunlarına hitap edeceğini görüyoruz.

Şirketin CEO’su Gürcan Karakaş’ın da belirttiği gibi Togg yalnızca otomobil üretiminde ilerlemiyor. Aynı zamanda yenilikçi teknolojiler alanında da öncü olmayı hedefliyor. Buna mobilite çözümleri, büyük veri, siber güvenlik, fintech, blok zinciri, oyunlaştırma, akıllı şebekeler ve mobilite servisleri gibi stratejik alanlar da dahil.

Aynı zamanda otomobilin içerisinde yer alan sürücü takip sistemi sayesinde anlık olarak şoförün nabzı ve hayati verileri izlenebilecek. Ek olarak otomobil dışarısında bulunan sensörler ve kameralar da hem otonom sürüş hem de sürücü asistanı olarak görev yapabilecek.

Bilinen teknik özellikler ise şu şekilde:

Togg C-SUV seri üretim bandından indi! Sedan ve XCoupe tanıtıldı

Togg C-SUV batarya

Togg’un batarya üretimi için Çinli Farasis şirketiyle eş paydaş olarak kurduğu Siro, Türkiye’de kurulan fabrikasında 300 km ve 500 km şeklinde menzil sunan 2 farklı batarya paketi üretecek. Bu pilleri hızlı şarj istasyonunda 25 dakikada yüzde 20’den yüzde 80’e dolum yapmak mümkün olacak. 2025 sonrasında ise dördüncü nesil 3 kat daha hızlı şarj olan yeni bir üniteye geçilmesi bekleniyor.

Trugo hızlı şarj istasyonu

Togg çatısı altındaki Trugo, alt yapı çalışmaları neticesinde Türkiye’de ilk etapta en az 1000 adet (2 bin otomobili aynı anda şarj edebilen) hızlı şarj istasyonu kuracağını açıkladı. Tabii bu sayı zamanla katlanarak artacaktır. Keza kurulum süreci de başladı.

İstasyon üretimi için Star Charge, Vestel ve Siemens şeklinde 3 farklı şirketle anlaşma sağladı. Vestel ve Star Charge (Bolu’da kurulan) tarafından 180 kW DC gücünde hızlı şarj yapabilen cihazların ilk parti teslimatları yapıldı. Siemens ise 300 kW DC gücündeki ilk istasyonları teslim etti.

Son olarak Togg ve Shell arasında bir anlaşma imzalandı. Buna göre 600’den fazla Trugo hızlı şarj istasyonu 81 ildeki 400 Shell noktasına kurularak tüm elektrikli otomobil kullanıcılarına hizmet verecek. 2. etapta ise bu sayı 600 Shell noktasına ve 1000 üniteye çıkarılacak. Hedef ise her 25 ila 40 km’de bir istasyonun bulunması.

Togg C-SUV renkleri

Togg tarafından dün akşam saatlerinde yapılan paylaşımda bugün seri üretim bandından çıkan yeni otomobillerin renkleri paylaşıldı. Bunlar sırasıyla Gemlik-mavi, Anadolu-kırmızı, Oltu-siyah, Kula-gri, Kapadokya-bej, Pamukkale-beyaz.

Togg satış tarihi

Togg etkinliğinde şirketin CEO’su tarafından yapılan paylaşımda önümüzdeki dönemde çıkması beklenen hatchback kasa yerine C segment Xcoupe geleceği söylendi. Çıkış tarihi ise 2026 olacak. Ayrıca sedan modelinin de 2024’ün 3. veya 4. çeyreğinde geleceği düşünülüyordu. Bu versiyonun da 2025’in 1 veya 2. çeyreğinde geleceği kesinleşti.

Togg C-SUV seri üretim bandından indi! Sedan ve XCoupe tanıtıldı - Resim : 2

Togg C-SUV fiyatı

Togg CEO’su Gürcan Karakaş etkinliğe saatler kala yaptığı açıklamada otomobilin 5 ay sonra yani 2023’ün Mart ayında sayışa çıkacağını dolayısıyla şu anki piyasada Togg C-SUV için fiyat açıklamanın doğru olmayacağını söyledi.

Fakat geçtiğimiz dönemde bakanlar, cumhurbaşkanı ve diğer siyasiler ile ortakların yaptığı açıklamalar ve de ÖTV matrah güncellemesini göz önünde bulundurduğumuzda 150 kW motor gücüne sahip Togg C-SUV modelinin 908 bin TL altı fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. Ancak bunun yalnızca güçlü ve destekli tahmin olduğunu tekrar belirtelim.

Konular teknoloji