MÜZİK HABERLERİ

CEMİLE CEVHER ÇİÇEK'İ KAYBETTİK

CEMİLE CEVHER ÇİÇEK'İ KAYBETTİK

TRT Sanatçısı Cemile Cevher Çiçek İstanbul Şile'deki evinde hayatını kaybetti. Cemile Cevher Çiçek dün öğleyin Şile'de kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi..

Cenaze törenine sanatçılar Ümit Tokcan, İbrahim Can, Ali Gürlü, İsmail Türüt, Şile Kaymakamı Şükrü Görücü, çok sayıda Şileli ve sevenleri katıldı. TRT’ de ses sanatçısı, derleyici ve notalayıcı olarak çalışan, Türk Halk Müziği repertuarımıza onlarca türkü kazandıran Cevher, özellikle Karadeniz Bölgesi türküleri ve horon havaları ile tanındı.

CEMİLE CEVHER ÇİÇEK KİMDİR?

Cemile Cevher 1926 yılında Maçka / Trabzon’ da doğdu. 1946 yılında İstanbul’a yerleşti. Bestekar Saadettin Kaynak’ın, İstanbul Radyosu Müzik Yayınları Müdürü Cevdet Çağla’ya tavsiyesi üzerine, 1950 yılından itibaren Hasan Sözeri’nin yönettiği Karadeniz’den Sesler Topluluğunda ses sanatçısı olarak emisyonlara katılmaya başladı. Hasan Sözeri’nin İstanbul Radyosun’dan ayrılması üzerine, çalışmalarını bir süre kemençeci Hasan Tunç ile sürdüren Cemile Cevher, 1953 yılından itibaren, Sadi Yaver Ataman tarafından kurulan ve yönetilen Memleket Havaları Ses ve Tel Birliği Topluluğu’nda çalışmalarına devam etti.

HORON HAVALARI İLE TANINDI

İstanbul Radyosu’nda, Yurttan Sesler Topluluğu kurulunca (1954) , Muzaffer Sarısözen’in önerisi ile, bu topluluğun kadrolu sanatçısı oldu. İstanbul Radyosu’ndaki görevinden 1979 yılında emekliye ayrıldı.Cemile Cevher, bilhassa seslendirdiği Karadeniz Bölgesi Türküleri ve horon havaları ile tanındı.Gerek radyo yayınları, gerek doldurduğu plak ve kasetler ve gerekse de yurtiçi ve yurt dışında verdiği konserlerle pek çok türkünün, ülke genelinde yayılıp sevilmesini sağladı.Ses sanatçılığı yanında, Türkiye’nin çeşitli yörelerinden yaptığı derlemelerle TRT Türk Halk Müziği Repertuarına ’Derleyici’ ve ’Notalayıcı’ sıfatlarıyla onlarca türkü kazandırdı ve bunları seslendirdi. Ayrıca çeşitli kurumlarda, eğitimcilik görevinde bulunarak öğrenciler yetiştirdi.

Hürriyet

  • Bu Haberi