40 yaş altı kadınları işe almayan ünlü isme ceza

Ünlü İtalyan modacı Elisabetta Franchi, sadece "evlilik ve boşanma krizlerini atlatmış ve sürekli çalışabilen" 40 yaş üstü kadınları işe alması nedeniyle mahkemede suçlu bulundu.

40 yaş altı kadınları işe almayan ünlü isme ceza

Sözcü Gazetesi'nin haberine göre moda dünyasının önemli isimlerinden Elisabetta Franchi, 40 yaş altı kadınlara iş vermemesi nedeniyle ceza aldı.

"Moda kraliçesi" olarak tanınan İtalyan modacı Franchi'nin, 40 yaş altı kadın çalışanların çocuksu ve krizlerle dolu olduğunu savunduğu belirtiliyor.

40 yaş üstü kadınların hayatlarında evlilik ve boşanma krizlerini atlatarak işe odaklanabildiğini söyleyen ünlü isme "işyerinde ayrımcılık" suçlamasıyla dava açılmıştı.


40 yaş altı kadınları işe almayan ünlü isme ceza


Elisabetta Franchi, davada 5 bin euro para cezasına çarptırıldı. Ayrıca çalışanları için bir eşitlik semineri düzenlemesine karar verildi.

54 yaşındaki Franchi, 40 yaş üstü kadın yöneticiler için "Zaten evlendiler, boşandılar, çocuk yaptılar. Benim tarafımda günde 24 saat çalışırlar" demişti.

Kıyafet ve aksesuarlarını Angelina Jolie, Emily Blunt, Jennifer Lopez ve Lady Gaga gibi isimlerin kullandığı Franchi, 160 milyon euro değerinde bir moda imparatorluğunun sahibi.