5 ilde orman yangını!

Malatya, Siirt, Bingöl, Kırşehir ve Çorum'da orman yangınları meydana geldi.

5 ilde orman yangını!

MALATYA'DA DAĞLIK ALANDA YANGIN

Malatya'nın Hekimhan ilçesinde, meyve bahçelerinin de bulunduğu dağlık alanda yangın çıktı. 


5 ilde orman yangını!


Yangın, gece saatlerinde Ballıkaya Mahallesi'nde çıktı. Meyve bahçelerinin de bulunduğu dağlık alanda yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın, çok sayıda kayısı ve ceviz bahçesine zarar verdi.

İhbar üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.

İtfaiye ekiplerinin yangına müdahalesi sürerken, alevlerin tehdit ettiği bazı evler tahliye edildi.

SİİRT VE BİNGÖL'DE ORMAN YANGINI

Siirt ve Bingöl'de orman yangını çıktı. Ekipler, yangınları söndürmek için çalışma başlattı.

Siirt'tin Baykan ilçesine bağlı Meşelik köyü mevkiinde akşam saatlerinde orman yangını çıktı. İhbarla bölgeye itfaiye, Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri ile İl Özel İdaresi'ne ait iş makineleri ve personelleri sevk edildi. Rüzgarın da etkisiyle yangın büyürken, Diyarbakır, Batman ve Şırnak illerinden yangının söndürülmesi için destek istendi.

5 ilde orman yangını! - Resim : 2

Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Servi köyü kırsalındaki ormanda, henüz belirlenemeyen nedenle öğle saatlerinde yangın çıktı.

İhbarla bölgeye itfaiye, Orman İşletme Müdürlüğü ve jandarma ekipleri sevk edildi.

Yangına 4 arazöz, 2 itfaiye, 3 iş makinesi, 50 orman işçisi, bazı sivil toplum kuruluşları ve jandarmaya ait 1 helikopterle müdahale edildi.

KIRŞEHİR'DE AĞAÇLIK ALANDA ÇIKAN YANGIN ASKERİ BÖLGEYE SIÇRADI

Kırşehir'in Kaman ilçesi Hirfanlı kamp alanındaki ağaçlık bölgede yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangın Şehit Tuğgeneral Bahtiyar Aydın Kışlası Eğitim Uygulama Merkezi'nin bulunduğu bölgeye sıçradı. Askeri bölge tedbir amacıyla boşaltılırken, yangın 4 saatte kontrol altına alındı.

Yangın, dün saat 17.15 sıralarında Kaman ilçesi Hirfanlı kamp alanındaki ağaçlık bölgede meydana geldi.

Hirfanlı kamp alanındaki ağaçlık alanda henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen alevler Şehit Tuğgeneral Bahtiyar Aydın Kışlası Eğitim Uygulama Merkezi'nin bulunduğu bölgeye sıçradı. İhbar sonrası olay yerine jandarma, itfaiye ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. İtfaiye ve Orman Müdürlüğü ekipleri yangını söndürmek için çalışma başlattı.

5 ilde orman yangını! - Resim : 3

Askeri alan tedbir amacıyla boşaltıldı. Yapılan çalışmalara yangın helikopteri ile de destek verildi. Ekiplerin 4 saat süren çalışmasının ardından yangın kontrol altına alındı. İtfaiye erlerinin soğutma çalışmaları sürüyor. Bölgede tedbir alan jandarma, araç geçişlerine izin vermiyor. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, yangın çıkan bölgeye gelerek incelemede bulundu. Konuyla ilgili açıklama yapan Vali Buhara, "Saat 17.15 gibi ihbar aldık. Bizim burada Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi eğitim kampımız mevcut. Aynı zamanda Gençlik ve Spor Bakanlığımıza ait kamp alanımızda var. Burada Hirfanlı köyümüz de var. Dolayısıyla yoğun yaşamın olduğu ağaçlık bir alanda yangın ile baş başa kaldık. Fakat ekiplerimizin zamanında müdahalesi ile kısa zamanda kontrol altına aldık. Şu an itibariyle soğutma çalışmaları devam ediyor. Her türlü ihtimale karşı tedbirli olmaya devam edeceğiz. Bölgemize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Allah beterinden korusun. Yangın büyük bir alanda etkili oldu. Çevre illerden gelen ekiplerimiz de buradaydı. Onların da desteğiyle yangını kısa sürede kontrol altına aldık" dedi.

ÇORUM'DA ANIZ YANGINI KAVAK AĞAÇLARINA SIÇRADI

Çorum'un Sungurlu ilçesinde çıkan anız yangını kavak ağaçlarına sıçradı. Yangın kontrol altına alınırken çok sayıda kavak ağacı kül oldu.

Yangın dün akşam ilçeye bağlı Aydoğan köyünde meydana geldi. 

5 ilde orman yangını! - Resim : 4

Rüzgarın da etkisiyle bir anda büyüyen yangın ağaçlık alana sıçradı. Vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye Sungurlu Belediyesi itfaiye ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri ve köylülerin uzun uğraşları sonucu kontrol altına alınan yangında çok sayıda kavak ağacı yandı.

Yangınla ilgili inceleme başlatıldı.


DHA