Amazon'un piyasa değeri dakikalar içinde eridi

Amazon, Noel sezonundaki satışların beklentilerinin altında kalacağını açıklamasının ardından borsada büyük bir düşüş yaşadı.

Amazon'un piyasa değeri dakikalar içinde eridi

ShiftDelete'ten Gökberk Baycan'ın haberine göre pandemi sırasında olağanüstü bir büyüme yakalayan Amazon, son dönemde ise yaşanan enflasyon ile birlikte maliyetleri kontrol altına almakta zorlanıyor.

Şirket yeni tesisleri bünyesine katma konusunda yavaşlarken aynı zamanda işe alımları da yavaşlatmış durumda.

Amazon’un yaşadığı kayıp İstanbul borsasındaki tüm şirketlerden daha büyük
Tüm bunların yanı sıra Amazon, Noel sezonundaki satışların beklentilerinin altında kalacağını açıklamasının ardından borsada büyük bir düşüş yaşadı.

Amazon hisseleri, dün akşam saatlerinde yüzde 20’ye varan düşüşle karşılaştı.

Şirketin piyasa değeri bu süreçte sadece dakikalar içerisinde 200 milyar dolar eridi. Amazon’un sadece son 24 saatte yaşadığı kayıp, BIST’te işlem gören tüm şirketlerin toplam piyasa değerinden hatırı sayılır derecede daha fazla.

Amazon, geçtiğimiz 3 aylık dönemde 127,1 milyar dolarlık satış yaparak beklentilerin altında kalmıştı. Şirket, bu yılın ilk iki çeyreğinde yaşadığı kayıpların ardından ise üçüncü çeyrekte 2,9 milar dolarlık kâr açıkladı.

Tüm bunlara rağmen tatil sezonunda satışların beklentilerin altında kalacak olması yatırımcıları endişelendirmiş görünüyor.

Amazon dördüncü çeyrek için 140 ile 148 milyar dolar arasında net satış beklentisini açıklamıştı. Ancak analistlerin ortaya koyduğu 155,15 milyar dolara yaklaşamayan bu değer, Amazon’un piyasa değerinde oldukça büyük bir düşüşe neden oldu.

Amazon’un hisseleri geçtiğimiz gün sadece birkaç dakika içerisinde 110 dolar seviyesinden 88 dolar civarına kadar düştü. Diğer yandan 1,130 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip olan şirket, bu yılın başından beri yüzde 33’lük değer kaybı yaşamış durumda.

Şirketlerin her biri bu dönemde sıkıntı yaşamaya devam ediyor.

Amazon’un yaşadığı bu değer kaybı ise yatırımcıları şaşkınlığa uğratmış durumda.