Apple, iris tarama dönemine geçiş yapıyor

Apple AR/VR gözlüğü kimlik tanıma ve parola gibi güvenlik önlemleri için iris tarama desteğine sahip olacak.

Apple, iris tarama dönemine geçiş yapıyor

ShiftDelete'den Ömer Dursun'un haberine göre iPhone’da Face ID veya Touch ID kullanmaya benzer şekilde çalışacağı düşünülen iris tarama, aynı zamanda birden fazla kişinin tek gözlüğü güvenle kullanmasını sağlayacak. Sanal gerçeklik gözlüğüne parola girmenin kolay olmadığını düşünürsek, iris tanıma çok kullanışlı olacak gibi duruyor.

Apple’ın parola girmek veya dijital hesap doğrulaması yapmak için iris taramasına güvenmesi mantıklı görünüyor. 2017 yılında göz takip teknolojisi üzerinde çalışan bir girişimi satın aldığını göz önünde bulundurmak lazım.

Apple Glasses olarak adlandırılan karma gerçeklik başlığı, başta Meta Quest Pro olmak üzere pazardaki VR gözlüklerine rakip olacak. Son zamanlarda ortaya çıkan diğer detaylara göre Apple yapımı bir yonga seti kullanacak ve iki adet 8K ekrana yer verecek.

Apple tarafından duyurulacak ilk başlığın 3000 dolar civarında bir fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. Yine de, bilgilerin henüz doğrulanmadığını ve VR gözlüğü hakkında resmi bir paylaşım gelmediğini hatırlatmak gerekiyor.

Konular teknoloji Apple