Cüneyt Arkın hayatını kaybetti

Usta aktör Cüneyt Arkın 85 yaşında yaşamını yitirdi.

Cüneyt Arkın hayatını kaybetti

Efsane filmlerin efsane aktörü Cüneyt Arkın'ı kaybettik...

Beyaz Magazin programının edindiği bilgiye göre evinde rahatsızlanan Cüneyt Arkın dün gece hastaneye kaldırılırken hastane yolunda can verdi.

Arkın, 1937 yılında doğdu. Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatur olan sanatçı, Eskişehir'in bir köyünde doğdu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazandı.

1963 yılında Artist Dergisi'nin düzenlediği sinema artisti yarışmasına girdi ve birincilik aldı. Kariyerindeki dönüm noktası 1963'te askerliğini yaparken 1. Hava Jet Üssü'nde yönetmen Halit Refiğ ile tanışması oldu.

Askerlik bitince, 1964'te Halit Refiğ'in "Gurbet Kuşları" filmiyle sinemaya adım attı.

1964 yılında oynadığı "Gurbet Kuşları" filminin finalindeki kavga sahnesi, Arkın'ın kariyerinde bir kırılma noktası oldu. Bir süre daha duygusal-romantik jön karakterlerini canlandırdıktan sonra yine Halit Refiğ'in önerisiyle aksiyon filmlerine yöneldi. Bu dönemde İstanbul'a gelen Medrano Sirki'nde altı ay süreyle akrobasi eğitimi aldı.

Burada öğrendiklerini "Malkoçoğlu" ve "Battalgazi" serilerinde beyaz perdeye aktararak Türk sinemasına daha önce hiç örneği olmayan bir tarz getirdi.

Sacitaslan.com olarak Sayın Cüneyt Arkın beyefendiye Allah'tan rahmet; kederli ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz...