CZN Burak ile babasına 5’er yıla kadar hapis talebi

CZN Burak lakaplı Burak Özdemir ile babasına, 'Kentsel Sit Alanı' içerisinde bulunan yerde izinsiz inşaat yaptırdıkları iddiasıyla 5'er yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

CZN Burak ile babasına 5’er yıla kadar hapis talebi

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya Burak Özdemir katılmazken tutuksuz sanık İsmail Özdemir ile sanık avukatları salonda hazır bulundu. 

"BELEDİYEDEN İZİN ALDIM"

Duruşmadaki savunmasında İsmail Özdemir, "Söz konusu taşınmaz bana ait. Taşınmazda basit tadilatta bulundum. Basit tadilat işlemi için de belediyeden izin aldım. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’ndan izin alınacak bir durum yoktur, bu nedenle izin almadım. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatımı istiyorum" dedi.  

Burak Özdemir’in avukatı ise müvekkilini yurt dışında olduğu için hazır edemediğini belirtirken keşif talebinde bulundu.  

Mahkeme, Muhammed Burak Özdemir’in gelecek celse hazır edilmesine, eksik hususların giderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi. 

İDDİANAMEDEN 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, izinsiz inşaat faaliyeti yapıldığına dair ihbar geldiği ancak alana girilemediğinden dışarıdan yapılan incelemelerde inşaat halinde olan yapıda çalışmaların henüz bitirilemediği tespit edildi.

İddianamede yapılan çalışmalara ilişkin izin belgesinin olmadığı belirtildi.

Muhammed Burak Özdemir ve İsmail Özdemir’in "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet" suçundan 2’şer yıldan 5’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

DHA