Erdal Beşikçioğlu’nun "Küvetteki Gelinler"i seyirciyle buluştu

Erdal Beşikçioğlu’nun sahneye koyduğu, Tatbikat Sahnesi yapımı "Küvetteki Gelinler" oyununun Türkiye prömiyeri ünlü davetlilerin katılımıyla önceki akşam Fişekhane’de yapıldı.

Erdal Beşikçioğlu’nun "Küvetteki Gelinler"i seyirciyle buluştu

Hazal Türesan, Naz Göktan ve Selin Zafertepe’nin oynadığı oyunun ilk gösterimine Burcu Biricik, Hayal Köseoğlu, Demet Özdemir, Oğuzhan Koç, Furkan Andıç, Aytaç Uşun Hande Doğandemir, Belkıs Gülcan-Uğur Heperol gibi sanat ve cemiyet dünyasından isimler de katıldı. 

"Küvetteki Gelinler", üç kadının aynı adam tarafından gösterilen sahte sevgiyle kandırılıp, dolandırıldıktan sonra yalnızlaştırılmalarını ve ardından benzer yöntemlerle yok edilmelerini anlatılıyor. Kadına yönelik artan şiddete ve kadın cinayetlerine sahneden itiraz eden oyun İngiltere, Kanada ve İskoçya gibi sahnelendiği birçok ülkede ilgi görüp tartışma yaratmıştı. 

''ŞİDDETİ ŞİDDETLE ANLATMIYOR''

Erdal Beşikçioğlu oyunla ilgili ‘‘Kadına yönelik şiddet ve cinayetlerle ilgili sadece sosyal medyada bir şeyler paylaşmayı ben eylemsizlik olarak görüyorum. Bir konuyu bir eylemle ortaya koymanın işe yarayacağını düşünerek bu oyunu kadına yönelik şiddetin çok arttığı bir dönemde repertuvarımıza aldık.’’ şeklinde konuştu. Oyunculardan Hazal Türesan ise ‘’Şiddeti şiddetle anlatmıyoruz. Bu seçim çok önemliydi.’’ dedi. Naz Göktan, ‘’Kimse şiddete koşarak gitmiyor. Genelde ‘Ben bunu nasıl anlayamadım’ deniyor. Bunu gösterebilmek çok önemli.’’ derken, Selin Zafertepe, ‘’Tanıtımı çektiğimiz havuzun içindeki o ölüm sessizliğini hissetmek benim için çok çarpıcı ve zordu.’’ sözleriyle duygularını ifade etti.

Erdal Beşikçioğlu’nun "Küvetteki Gelinler"i seyirciyle buluştu

SU DOLU KÜVETTE PERFORMANS

Oyuncular sahnede neredeyse tüm oyunu içi su dolu küvetlerde oynayarak zorlu bir performans sergiliyorlar. Beth Graham, Charlie Thomlinson ve Daniela Vlaskalic’in yazdığı ‘The Drowning Girls’den Beliz Coşar’ın çevirdiği ‘Küvetteki Gelinler’ İstanbul Fişekhane’de 7-8 Ekim’de, Ankara Tatbikat Sahnesi’nde 13-14 Ekim’de sahnelenmeye devam edecek. 

 

Erdal Beşikçioğlu’nun "Küvetteki Gelinler"i seyirciyle buluştu - Resim : 2