Galeria sitesiyle ilgili skandallar bitmek bitmiyor

Diyarbakır’da 6 Şubat depreminde 89 kişinin can verdiği, altında 4 katlı AVM bulunan 4 bloklu Diyar Galeria sitesiyle ilgili skandallar bitmek bilmiyor. İnşaat için ilgili kurumlardan 37 bin metrekarelik onaylı yapı ruhsatı alındıktan sonra bunun 70 bin metrekareye çıkarıldığı ortaya çıktı.

Galeria sitesiyle ilgili skandallar bitmek bitmiyor

Sözcü Gazetesi'nden Özgür Cebe'nin haberine göre depremin vurduğu Diyarbakır'ın Yenişehir İlçesindeki 4 bloklu Diyar Galeria sitesinde enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Deprem Suçları Soruşturma Bürosunca zemin etüdü yapılması için görevlendirilen bilirkişilerin raporları tamamlanırken, yapı ruhsatıyla ilgili önemli bir ayrıntı da ortaya çıktı.

NE ZEMİN ETÜDÜ VAR NE DE BU KONUDA BİR GİRİŞİM

Galeria inşaatının Özçiftçiler İnşaat ile Eserler Group ortaklığıyla yapıldığı,  Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığının da o dönem zemin etüdü yapılmasına dair bir girişimde bulunmadığı ve buna dair kayıtlara da rastlanılmadığı belirlendi.

37 BİN METREKARE RUHSAT ALINDI, 70 BİN METREKARE YAPILDI, KİMSENİN SESİ ÇIKMADI

Diyar Galeria sitesi ve altındaki 4 katlı AVM için toplam 37 bin metrekarelik kullanım alanına sahip inşaat için yapı ruhsatı alındığı, ancak ruhsat alındıktan sonra aynı alana neredeyse iki katı fazlasıyla 70 bin metrekarelik inşaat yapıldığı ve ilgili kurumların bu duruma herhangi bir müdahalede bulunmadıkları ortaya çıktı.

Belediyeden 37 bin metrekarelik inşaat alanı için yapı ruhsatı ve izin alındığı, geri kalan kısmın ise imar kanunu ve mevzuata aykırı bir şekilde kaçak olarak inşa edildiği ve dönemin yetkili makamlarının da buna göz yumdukları bildirildi.

YÜKLENİCİ FİRMADAN BELEDİYELERE HİBE MAKİNA

Yüklenici firma ve arsa sahiplerinin ise taşkın inşaata karşılık Yenişehir Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi’ne Konya'da Acar makine isimli firmadan ağaç sökme ve dikme makinesi satın alıp hibe ettikleri bildirildi.

Diyar Galeria soruşturması kapsamında halen 12 kişi tutuklu bulunurken, 3 kişi hakkında da adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı bulunuyor.

37 bin metrekarelik ruhsat alınmasına rağmen 70 bin metrekare inşaat alanı yapıldığı için müteahhit firma hakkında ayrıca taşkın inşaat nedeniyle imar kirliliğine neden olmaktan da soruşturma yürütülüyor.