Google tepkileri duydu, Atatürk ayıbına son verdi

Google, vatandaşlardan gelen tepkiler üzerine Atatürk ile ilgili "Eski Cumhurbaşkanı" ifadesini kaldırdı. Arama motoruna 'Mustafa Kemal Atatürk' yazıldığında artık "Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu" ibaresiyle karşılaşılıyor.

Google tepkileri duydu, Atatürk ayıbına son verdi

Google'a "Mustafa Kemal Atatürk" diye yazıp arattığınızda Atatürk’ün fotoğrafı ve "Eski Türkiye Cumhurbaşkanı" ibaresi geliyordu. Dünyanın en fazla kullanılan arama motoru, vatandaşların eleştirileri ve imza kampanyası sonrası hatasından vazgeçti. 

Sözcü Gazetesi, geçen 21 Mayıs'ta Google'a "Mustafa Kemal Atatürk" diye yazıp arattığınızda Atatürk’ün fotoğrafı ve "Eski Türkiye Cumhurbaşkanı" ibaresinin geldiğini ancak George Washington yazınca "ABD’nin kurucusu" yazdığını gündeme getirmişti. 

ABD’nin ilk başkanı George Washington için "ABD'nin kurucusu" diyen Google'ın Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için "Eski Türkiye Cumhurbaşkanı" ifadesini kullanması vatandaşları isyan ettirmişti.

Binlerce Türk vatandaşı da bu durumun düzeltilmesi için sosyal medyada kampanya başlatıp Google'a "Ayıbı düzelt" başvurusu yapmıştı.  

Vatandaşlar Google'a "Yanlış içerik. Geri bildirim" butonu ile itirazlarını iletti. Sosyal medya üzerinden de çağrıları yapıldı, imza kampanyaları başlatıldı. 

Tepkilerin ardından Google, Mustafa Kemal Atatürk için "Eski Türkiye Cumhurbaşkanı" ibaresini kaldırarak "Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu" ibaresini ekledi. 

BÖYLEYDİ 

Google tepkileri duydu, Atatürk ayıbına son verdi


BÖYLE OLDU


Google tepkileri duydu, Atatürk ayıbına son verdi - Resim : 2