İstanbul'da toprak kayması; 24 bina ve toplam 96 kişi tahliye edildi

Gaziosmanpaşa Yıldıztabya Mahallesi Bahadır Sokak'ta saat 19.30 sıralarında toprak kayması meydana geldi.

İstanbul'da toprak kayması; 24 bina ve toplam 96 kişi tahliye edildi

Ölen ya da yaralanan kimsenin olmadığı olayda 24 bina ve toplam 96 kişi tahliye edildi. Konuyla ilgili İstanbul Valiliği tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada, "Gaziosmanpaşa'daki toprak kaymasının yaşandığı alanda tahliye edilen bina sayısı 24'e yükselmiştir. Tahliye edilen evlerde yaşayan 96 vatandaşımızdan 78'i otellere yerleştirilirken, 18 vatandaşımız ise istekleri doğrultusunda akrabalarının evlerine yerleşmiştir. Tahliye edilen binalarda hasar tespit çalışmaları, 20 Nisan Cumartesi günü İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, AFAD ve ilçe belediyesi ekipleri tarafından yapılacaktır" ifadelerine yer verildi.

Tahliye edilen ev sahipleri belediyenin belirlediği otellerde konaklamak üzere evlerinden otobüsler ile alındı. Ekipler, risk taşıdığı gerekçesi ile sokağın giriş ve çıkışlarını araç ve yaya trafiğine kapatarak önlem aldı. Heyelan riskinin bulunduğu bölgedeki şantiye alanında ise çalışmaların devam ettiği görüldü.

"ALTI AY ÖNCE EVLERDE ÇATLAMALAR OLUŞTU"

Tahliye edilen evlerden birinin sahibi olan Yasin Duran, "Evlerde çatlamalar oluştu, altı ay önce falan. Babamlar o durumu görünce ben evi boşaltmak zorunda kaldım. Bizimki de aşağıda kentsel dönüşüm yapılan yerin uç kısmında. İki hafta öncesinde falan evimizin aşağısındaki eski yıkılan evlerde heyelan oluştu. İçeride de bir kiracımız vardı. Ona 'Bak heyelan oluştu. İçeride mağdur olacaksın, Allah korusun canınızdan alacaksınız' dedik. Onlar da şu anda çıkardık, biz zaten daha öncesinden boşalttırdık. Bugün de durum ortada, çatlaklar oluştu. Bizim evin aşağısında zaten ufak bir heyelan oluşmuştu, şimdi de buraya kadar gelince de buradaki evleri boşalttılar" dedi.

"BAYAĞI KİŞİ BOŞALTMIŞTI EVLERİNİ"

Mahalle sakini Turhan Gani, "Benim evim bir üst tarafta, bizde herhangi bir sıkıntı yok ama işte arkadaşlarımızın yolun bu tarafı biraz sıkıntılı. Gördüğün gecekondu burası bizim evimiz. Yan tarafındaki gecekondu da çatlak var ama o heyelandan dolayı mıdır bilmiyorum tam olarak. Ama bu taraflarda büyük sıkıntı var. Bayağı kişi boşaltmıştı evlerini ama boşaltmayan arkadaşlar da vardı ve onların evlerine de şimdi belediye otobüs göndermiş. Sağ olsunlar, onları da otele yerleştirmişler öyle duydum" diye konuştu.

Ev sahibi Zakir Cezayiroğlu, "Ben de yukarıda oturuyorum. Bu ev benim, kiracı vardı. Sabah haber geldi, heyelan durumu var diye. Ben de kiracıyı aradım, söyledim. Herhalde aşağıda çalışma var. Sabah muhtemelen belediyeden uğramışlar kiracıya. Çünkü heyelanı gördüler herhalde, orada çalışmadan dolayı kayma olunca evlere uğramışlar bir şey var mı yok mu diye. Bir de bizim bu aşağıda oturan arkadaşlar var. Onların evlerinde çatlaklar oluşmuş. Onlar da zabıtayı çağırmışlar. Zabıta gelip bakınca bu toprak mühendislerinin işi diyor. Kaymanın sebebi de; birinci etabı yaptılar, evlerin bazıları boştu ama çok da dolu ev var oturan insanlar var. Onların bir kısmını alıp birinci etaba yerleştirdiler. İkinci etap için de bu üst tarafı biraz daha kazmaya çalışıyorlar. Burası da inanılmaz dik bir uçurum. Antalya'daki falezler gibi çok dik burası. Kayalık ama bayağı sağlam muhtemelen. Herhangi bir önlem almadan bir kazık falan çakmadan altını boşaltınca toprağın, o da yağışla birlikte kaydı geldi. Öyle düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

DHA