İsveç'teki küstah provokasyona Türkiye'den peş peşe tepki

İsveç bir skandala daha imza attı. Başkent Stokholm'de bir caminin önünde Kur'an-ı Kerim yakma eylemi yapılmasına izin verildi. Karara Türkiye'de bakan ve siyasilerden peş peşe tepki geldi.

İsveç'teki küstah provokasyona Türkiye'den peş peşe tepki

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI YILMAZ:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İsveç'te bayramın ilk günü kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'e karşı yapılan aşağılık eylemi lanetliyorum. Nefret suçlarını ifade özgürlüğü kisvesi altında savunmak, bu suçlara muhatap olanların hakkını çiğnemek ve gerçek anlamda ifade özgürlüğüne de darbe vurmaktır. Kutsal kitabımız bu alçak eylemlerden dolayı değerinden en küçük bir şey kaybetmez. Kaybedecek olanlar bu provokasyonları yapanlar ve bunlara seyirci kalanlardır" dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANI HAKAN FİDAN:

Bakan Fidan, Twitter hesabından açıklama yaptı. Fidan, "Mübarek Kurban Bayramı’nın ilk gününde kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yönelik İsveç’te yapılan aşağılık eylemi lanetliyorum. İslam karşıtı bu eylemlere ifade özgürlüğü bahanesiyle izin verilmesi kabul edilemez. Bu tarz menfur eylemlere göz yummak suça ortak olmaktır" ifadelerini kullandı.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK:

AK Parti'li Çelik, İsveç'te cami önünde Kuran-ı Kerim yakma eylemine izin verilmesi ile ilgili Twitter'dan açıklama yaptı. Çelik, "İsveç makamlarının, Kurban Bayramı günü bir cami önünde Kuran-ı Kerim yakmak için yapılan başvuruya onay vermesini lanetliyoruz. İsveç Yüksek Mahkemesi'nin nefret suçlarını himaye eden tutumunu şiddetle kınıyoruz" ifadelerini kullandı.