Mercedes, elini hızlı tutarak Tesla'dan önce elektrikli tır modelini tanıttı

Mercedes Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenen IAA Transportation Fuarı’nda yeni elektrikli tır modellerini tanıttı.

Mercedes, elini hızlı tutarak Tesla'dan önce elektrikli tır modelini tanıttı

Mercedes’ten Tesla’ya tarihi çalım! Musk’ın bekleyişi uzun sürdü

Mercedes, elini hızlı tutarak Tesla'dan önce elektrikli tır modelini tanıtmayı başardı. İşte eActros LongHaul özellikleri...

Mercedes Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenen IAA Transportation Fuarı’nda yeni elektrikli tır modellerini tanıttı. Birkaç yıldır Tesla’nın Semi modellerini piyasaya sürmesini bekliyor olsak da rakipleri Musk’tan daha hızlı davranarak sektöre öncülük etmeye başladı. İşte Mercedes-Benz eActros LongHaul özellikleri…

Mercedes, elektrikli tır pazarına öncülük ediyor!

Elektrikli otomobil pazarında uzun bir süre başı çeken Tesla artık rakiplerinin varlığının farkında. Öyle ki içten yanmalı motorların efsane iki modeli olan Ford F-150 ile Mustang bile bu yıl elektrikli olarak karşımıza çıktı.

Tesla’nın ise geçtiğimiz yıllarda düzenlediği etkinlikte tüm dünyayı sallayan 2 ticari modeli vardı. Bunlar kamyon ve tır formatındaki Semi araçlarıydı. Hatta F-150 rakibi olarak gösterilen Cybertruck’ı da dahil edersek 3 modeli olduğunu söyleyebiliriz.

Fakat bu 3 araç da piyasaya çıkmadı. Sürekli olarak da çıkış tarihi erteleniyor. Tabii Musk yakında Cybertruck modellerinin sahipleri ile buluşacağını söylüyor. Ancak tırlar hala ortada yok. Öte yandan rakipleri Tesla’nın bu boşluğunu fırsata çevirerek kendi araçlarını tanıtmaya ve hatta sektörün öncüsü olmaya başladı.

Son olarak Mercedes, IAA Transportation Fuarı’nda eActros LongHaul isimli elektrikli tır modelini tanıttı. LFP pil hücrelerini kullanan ve toplamda 600 kWh bataryaya sahip olan bu araçlar tek şarj ile 310 mil- 500 km menzile ulaşabiliyor.

Tabii bu araç Tesla’nın 500 mil – 800 km menzilli Semi modellerinin altında kalsa da Mercedes pillerin oldukça uzun ömürlü olduğunu söylüyor. Hatta 10 yıl ve 1.2 milyon km aktif kullanım ömrü veriyor. Üstelik batarya boyutu standart otomobillerin 8-10 katı kadar olmasına rağmen yalnızca 30 dakikada yüzde 20’den yüzde 80’e dolum yapabiliyor.

Mercedes-Benz eActros LongHaul için seri üretimin 2024 yılında başlaması planlanıyor. Fakat bu aracın 220 km menzil sunan biraz daha ufak versiyonu olan eActros 300’ün önümüzdeki yıl üretimine başlanacak. Ülkemize gelişi ise belirsizliğini koruyor.

Kaynak: ShiftDelete.Net