Milyarder Rupert Murdoch model eşinden boşanıyor

Dünyanın en büyük medya patronu Rupert Murdoch, dördüncü evliliğini bitirmeye karar verdi. Jerry Hall ile altı yıldır evli olan Murdoch'ın 14 milyar sterlinlik (yaklaşık 295 milyar liralık) servetinin nasıl paylaşılacağı ise merak konusu oldu.

Milyarder Rupert Murdoch model eşinden boşanıyor

Sözcü Gazetesi'nin haberine göre dün gece, Rupert Murdoch ve Jerry Hall’un altı yıllık birlikteliğin ardından boşanacakları bildirildi. The New York Times’ın haberine göre, 91 yaşındaki medya kralı ve 65 yaşındaki modelin yakınlarının bu ani ayrılık haberi karşısında şoke oldukları belirtildi.

Murdoch ve Hall’un evlilik öncesi bir anlaşma imzalayıp imzalamadıkları bilinmiyor. Ancak, Murdoch’ın üçüncü karısı Wendi Deng ile bir anlaşması vardı.

MURDOCH’IN VERDİĞİ MEŞHUR PARTİYE DE KATILMAMIŞ

Murdoch’ın bu hafta başında verdiği yaz partisine katılanlar Hall’un yokluğunu fark etmişti. Davetlilerden biri, “Onun orada olmamasının tuhaf olduğunu düşündüm. O sosyal bir kelebek ve genellikle bu tür etkinliklerde olurdu. Ayrıca aileden kimsenin de orada olmadığını fark ettim” dedi.

Murdoch’ın yaz partisinde Boris Johnson, Priti Patel, Liz Truss, Michael Gove, Sajid Javid ve Kemi Badenoch gibi isimler de yer alıyordu.

Murdoch ve Hall, en son Ağustos 2021’de, birlikte görüldüler.

GÖZLER MURDOCH’IN SERVETİNDE

New York Times’a konuşan çifte yakın kaynaklardan biri; Murdoch’ın Hall ile evliliğinin ilk günlerinde yeni karısına mutlu bir şekilde zaman ayırdığını ve medya imparatorluğunu, başına seçtiği halefi oğlu Lachlan’ı bıraktığını söyledi.

Murdoch; Sky TV, Sun ve Times gazetelerine; ayrıca ABD televizyon ağı Fox News ve Wall Street Journal’ın yanı sıra Avustralya’daki çeşitli girişimlere sahip.

Çiftin, altı yıllık evlilikten sonra boşanmaya karar verdiklerini açıklaması üzerine gözler Murdoch’ın servetine çevrildi.

BOŞANMA İÇİN MİLYARLIK ANLAŞMA

Rupert Murdoch’ın muazzam servetinin boşanmadan nasıl etkileneceği merak konusu. Medya patronunun 14 milyar sterlinlik servetinin ne kadarının Jerry Hall’a gideceği henüz belli değil. Howard Kennedy firmasından avukat Mark Stephens, Murdoch’ın oldukça cömert bir evlilik öncesi anlaşma imzalamış olabileceğini söyledi.

Yine de Daily Mail, herhangi bir boşanmanın Murdoch’ın şirketlerinin mülkiyetini etkileme olasılığının düşük olduğunu belirtiyor.

Ancak çiftin evlendikten sonra edindiği malların kimde olacağı belirsiz olabilir. Çift, 2019’da Oxfordshire’daki Henley-on-Thames yakınlarında 11.25 milyon sterlinlik (yaklaşık 238 milyon lira) bir mülk satın aldı. Bir yıl sonra, Cotswolds’da bir malikane satın aldılar.

Aralık 2021’de ise ABD’deki Yellowstone Park yakınlarındaki 340 bin dönümlük bir sığır çiftliği aldılar. Ailenin diğer mülkleri arasında Kaliforniya’da bir çiftlik, Los Angeles’ta bir şaraphane ve Avustralya’da bir koyun ve sığır çiftliği yer alıyor.

Hall da model olarak kariyeri boyunca bir servet kazandı ve Revlon kozmetik gibi markaların yüzü oldu. Batman gibi filmlerde de küçük roller aldı.

Mick Jagger’dan ayrılmasıyla, 18 milyon sterlinlik (yaklaşık 382 milyon lira) bir ödeme aldı.