Polat soruşturmasında görevli bazı polisler açığa alındı

Dilan Polat soruşturmasında gözaltına alınan bir şüphelinin Emniyet'te bulunan cep telefonundan annesinin aranarak, kızının hesabındaki tüm Bitcoinleri göndermesini istediği iddia edildi.

Polat soruşturmasında görevli bazı polisler açığa alındı

Cumhuriyet Gazetesi'nden Barış Terkoğlu'nun haberine göre Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca, Dilan ve Engin Polat'ın da aralarında olduğu şüphelilerle ilgili "Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi, Vergi Usul Kanunu ile Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi kanunlarına muhalefet" suçlarından başlatılan soruşturmada görev yapan polislerin bir kısmı açığa alındı. 

Dilan Polat soruşturması kapsamındaki operasyonda C.N.G. isimli kadın gözaltına alındı. Evinde yapılan aramalarda cep telefonuna da el koyulan C.N.G, adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Ancak iddiaya göre, İstanbul Emniyeti Mali Şube’de muhafaza edilen cep telefonuyla, C.N.G. serbest bırakıldıktan sonra, annesi arandı. Cep telefonundaki fotoğraflar ve bilgilerin sosyal medyada paylaşılmaması karşılığında verilecek Bitcoin hesabına, C.N.G’nin hesabındaki tüm Bitcoinlerin gönderilmesi istenerek, “Bunun için 10 dakikanız var” denildi. Bunun üzerine C.N.G, savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

İfadesinde cep telefonuna el konulduğunu ve hattının da içinde takılı olduğunu belirten C.N.G, şunları kaydetti:

“5 Kasım 2023 tarihinde sabah saat 05.30 sıralarında Sulh Ceza Hakimliğinden adli kontrol şartıyla serbest bırakıldım. Aynı günün akşamı uykusuz olduğum için ben uyurken 00.02'de anneme ait olan cep telefonu 0550 ... 25 25 numaralı cep telefonundan arandı. Telefonu kız kardeşim açtı ancak şahıs herhangi bir ses vermedi ve telefonu kapandı. Aynı tarihte 2 dakika sonra yine annemin telefonu benim soruşturma kapsamında el konulan ve inceleme altından olan cep telefonum tarafından aranmıştır. Telefonu yine kardeşim açtı. Karşıdaki erkek şahıs kardeşime 'Hemen 10 dakika içinde (hatırlayamadığımız bir numaraya) Bitcoin hesabıma yatırmaz isen telefonundakileri ifşa edeceğim' demiştir. Bu aramadan 3 dakika sonra ise yine annemin telefonunu aradı. Telefonu bu sefer annem açtı. Annem karşıdaki şahsa yaptığının suç olduğunu ve şikayet edeceğini söyledi."

Savcılık olayla ilgili soruşturma başlatırken bazı polislerin görevden alındığı öğrenildi.