Rekabet Kurumu'ndan Ferrero'ya soruşturma

Rekabet Kurumu, Ferrero International S.A. ve iştiraklerinin fındık pazarında, üretimden itibaren, alım, kırım ve ihracat aşamasına kadar tüm seviyelerdeki eylemleri ile 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettikleri iddiasına yönelik soruşturma başlattı.

Rekabet Kurumu'ndan Ferrero'ya soruşturma

Habertürk'ün haberine göre Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklama şöyle:

"26.09.2022 tarihinde Ferrero International S.A. ve iştirakleri hakkında başlatılan önaraştırma kapsamında hazırlanan Önaraştırma Raporu, Rekabet Kurulunun 03.11.2022 tarihli toplantısında görüşülmüştür. Toplantıda Rekabet Kurulu, 03.11.2022 tarihli ve 22-50/734-M sayılı karar ile Ferrero International S.A.’nin Türkiye’de fındık alımı, işlemesi, satımı ve ihracatı alanında faaliyet gösteren iştiraki Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret AŞ hakkında, anılan teşebbüsün 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla soruşturma açmıştır.
Soruşturma sürecinde Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret AŞ’nin;
- Fındık alım pazarında hakim durumda olup olmadığı,
- Fındık alım pazarındaki fiyatlama davranışlarının sömürücü/haksız nitelikte olup olmadığı,
- Fındık alım pazarında fiili münhasırlık uygulayıp uygulamadığı,
- Sözleşme yapmanın reddi niteliğinde uygulamaları bulunup bulunmadığı
incelenecektir. İnceleme büyük ölçüde pazar verilerine dayalı olarak ve fındık tedarik sürecinin her aşamasını kapsayacak şekilde yürütülecektir."