SBK Holding iddianamesinde çarpıcı detay!

SBK (Sezgin Baran Korkmaz) Holding ve holdinge bağlı 6 şirketin hesaplarından 132 milyon dolar kara para aklandığı iddiaları üzerine açılan davanın iddianamesinde çarpıcı detaylar dikkat çekiyor.

SBK Holding iddianamesinde çarpıcı detay!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, SBK (Sezgin Baran Korkmaz) Holding ve holdinge bağlı 6 şirketin hesaplarından 132 milyon dolar kara para aklandığının belirlenmesi üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce 29 Aralık’ta düzenlenen operasyonun ardından, yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, SBK Holding merkezli kara para aklama iddiasıyla yürüttüğü soruşturma sonrasında hazırlanan iddianameyle ilgili, t24 yazarı Tolga Şardan bir yazı kaleme aldı. Şardan yazısında, 6 bin lira maaşla 8 milyonluk ev satın alan dekorasyon ustasına diikatleri çekti.

Şardan'ın yazısının ilgili kısmı şöyle;

"İddianamede şüpheli konumundaki isimlerden birisi de Korkmaz'ın teyzesinin oğlu Ziyaattin Bartık. Bartık, aslında bir dekorasyon ustası. İlkokul mezunu. Bartık yaşamını ve olaylardaki konumunu verdiği ifadeden okuyalım:


" (…)

* Şu anda Kağıthane'de Bilenar isimli şirketin dekorasyon işleri yaparım. Aynı zamanda Betasan Tıbbi Bant Sanayi'de Yönetim Kurulu Başkanı'yım. Pasaportum yok. Yurt dışına çıkmadım. Elektronik posta adresim yok. 2010 – 2011'de ismini hatırlamadığım dekorasyon işi yapmak için bir şirketim vardı. Şirketin tek sahibiydim. İstediğim kazancı elde edemeyince kapattım.

* Şu anda çalıştığım işveren Kamil Feridun Özkaraman'dır. Bu şirketin adı Blane. Aylık 6 bin liranın üzerinde kazancının var. Serbest meslek faaliyetim yok. Bana veya bana ait olup da başkalarının adına kayıtlı herhangi bir taşınmazım yok. Kara, deniz, hava aracım yok. Herhangi bir gayrimenkulden kira gelirim yok. Garanti Bankası'nda bir hesabım var. Ama bu hesapta para yok.

* Adıma Bebek'te bulunan ve satış bedeli 7 milyon 889 bin122 lira tutarında ev tapusu fotokopisi doğrudur. Hasan olarak bildiğim soyadını hatırlamadığım bir kişiden evin icra üzerinden satısı çıkmıştı. 2015'de 7 milyon lira civarında parayla evi ben aldım. Bu evin icrada olmasından Korkmaz'ın da haberi vardı. Bana 7 milyon lira civarında para verip ‘Dayı sen bu evi al, daha sonra bu evi satınca bana paramı geri verirsin' dedi.

* Ben de evi aldım. Bu parayı Baran'dan elden alıp tapuya yatırdım. Eski olduğu için evi kiraya veremedim. Ben de oturmadım. Evin vergi borçlarını ödeyemedim. Vergi borcunu ödeyemediğim için evi satma kararı aldım. Evi satın alan kişi vergi borçlarını ödedi. Satın alan kişinin kim olduğunu hatırlamıyorum. Evi satmak için Avukat Cüneyt Özen aracı oldu.

* Ev satılırken Baran'a haber verdim. Bana 'Ne yaparsan yap. Mal senin, ben karışmam. Sen evi satınca bana para verme borçlarını öde kurtul' dedi. Ben de Baran'a parayı vermeyerek evin satışından elde ettiği tüm parayla borçlarımı ödedim. Satıştan elde ettiğim paranın tamamı banka üzerinden geldi. (…) "

Bartık, soruşturma sırasında ele geçirilen ve üzerinde yedi haneli dolar ve lira bedelleri olan çek ve ödeme talimatlarını birisi hariç hatırlayamadı.

Hatırladığı tek banka dekontu ise, 6 bin lira aylık geliriyle Bebek'te satın aldığı yaklaşık 8 milyon liralık ev için gönderilen bir milyon 135 bin dolarlık banka havalesiydi!"

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ