Sevilay Yılman: "Sezgin Baran Korkmaz bana 'abla' diyordu!"

Habertürk yazarı Sevilay Yılman Sedat Peker'in videolarında ismi geçen SBK Holding'in patronu firari Sezgin Baran Korkmaz ile olan ilişkisi nedeniyle gelen eleştirilere bugünkü "Pandora" başlıklı yazısıyla yanıt verdi.

MedyaRadar'ın haberine göre “Kara para aklamak” ve “dolandırıcılık” soruşturması sebebiyle hakkında yakalama kararı çıkarılan SBK Holding’in patronu Sezgin Baran Korkmaz’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun uyarısının ardından 5 Aralık 2020’de yurt dışına kaçtığı ortaya çıkmıştı.

Sedat Peker kendisine ait YouTube kanalında yayınladığı 9’uncu videoda Soylu-Korkmaz ilişkisini ve Korkmaz’ın otelinde kalan hâkim, siyasetçi ve gazetecileri ifşa etmişti.

Vahim iddiaları şu ana kadar Korkmaz ve diğer isimler tekzip etmezken, Habertürk yazarı Sevilay Yılman bugün “Pandora” başlıklı makalesinde hakkında yakalama kararı çıkarılan Sezgin Baran Korkmaz’a destek verdi.

“Peker’in son videosunda bahsini ettiği Bodrum’daki otel ve sahibi Sezgin Baran Korkmaz mevzusunu biliyorsunuz.” diyen Yılman, Korkmaz ile iki yıl evvel birkaç arkadaşıyla yemek için gittiği bir mekânda AK Partili bir milletvekilinin sayesinde tanıştığını aktardı.

“Peker’in bahsini ettiği Bodrum’daki otelinde ya da başka bir otelinde konaklamadım.” diyen Yılman, “Hep çok saygılı ve seviyeli arkadaşlık oldu aramızda. Bilen bilir.” ifadelerini kullandı.

Sezgin Baran Korkmaz’ın kendisine hep “abla” diye hitap ettiğini kaydeden Yılman, şöyle devam etti: “Ben de aynı duyguyla yaklaştım. Şimdi ne bekleniyor benden? Bugün yaşadıkları dolayısı ile benim korkup, sinip; 'Vallahi billahi bir bağım, bağlantım filan yok' deyip tanışıklığımızı, arkadaşlığımızı inkar etmemi falan mı? Çok beklerler…”

“KORKMAZ’I TANIDIĞIMDA…”

Yılman, Korkmaz hakkındaki iddianameyi medyadan okuduğunu belirterek, “Ajanlık, casusluk suçlaması yok! Ya ne var? ABD’deki bir mahkemede ABD hazinesinden hileli yollarla ihracatta vergi iadesi alan ABD’li bir şirketin Türkiye’ye fon aktarmasına ve Türkiye’deki şirketlere yatırım yapmak suretiyle kara para aklanmasına aracılık ettiği iddiası var. Bir başka deyişle dolandırıldığı iddia edilen hazine Türkiye hazinesi değil ABD hazinesi.” ifadelerini kullandı.

Yılman, “Yani esas suçun işlendiği yer Türkiye değil ABD, paraların getirildiği ve yatırıma dönüştüğü ülke ise Türkiye! Elbette kimseye avukatlık yapacak halim yok. Kimsenin herhangi bir yerde suç işlemesini de savunacak değilim. Ancak ABD hazinesinin dolandırılma hikayesinde yer aldığı iddiasıyla soruşturulan bir vatandaşımızdan da durduk yerde nefret edecek veya vebalı gibi muamele çekecek halim de yok!” değerlendirmesinde bulundu.

NE OLMUŞTU? 

SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz’ın da aralarında bulunduğu 19 kişiye yönelik İstanbul merkezli dört ilde düzenlenen operasyonun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kuzeni Cengiz Er, operasyonun medya ayağına yönelik çarpıcı bir iddiada bulunmuştu.  

Cengiz Er, Twitter'dan yaptığı paylaşımda "Pandoranın kutusu açılıyor. Sezgin Baran Korkmaz operasyonu Türk medyasının da kirli çamaşırlarını ortaya dökecek. Korkmaz'ın boğazdaki yalısının kapısını aşındıran, Bodrum'daki otelinde bedava tatil yapan ve ceplerini dolduran kerli ferli gazetecilerin ipliği pazara çıkacak" ifadesini kullanmıştı.  

Sevilay Yılman'ın yazısına "Pandora" başlığını vermesi Cengiz Er'in paylaşımına gönderme olarak yorumlandı. 

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞDI

Sevilay Yılman'ın SBK Holding'in patronu firari işadamı Sezgin Baran Korkmaz ile ilişkisinin nereden kaynaklandığını anlattığı ve Korkmaz'ı adeta 'aklamaya' yönelik yazısı sosyal medyada da bir hayli tepki topladı.

Takipçileri Habertürk yazarının bu satırlarını, "Sıra bana gelecek diye önlem amacıyla kaleme alınmış bir yazı" olarak nitelendirdi.

İşte sosyal medyadan bazı tepkiler: